Rakouská zahraniční služba (německy Auslandsdienst) je dvanáctiměsíční alternativa pro civilní služby. Tato může být provedena formou „Gedenkdienstu“ (služba pro vzpomínku na holokaust), sociální službou nebo mírovou službou.
Služba v zahraničí je ekvivalentem německého Anderen Dienst im Ausland (volný překlad: jiná služba v zahraničí). Zakladatelem je innsbrucký politolog Andreas Maislinger, který převzal základní myšlenku z německé „Aktion Sühnezeichen/Friedensdienste“ (volný překlad: akce usmířenou / mírová služba). 1. září 2002 směl první rakousky účastník nastoupit do služby pro vzpomínku na holocaust v muzeu Osvětim-Birkenau.
Předmětem zájmu jsou oběti národního socialismu. Člen této služby vypomáhá na památnících holocaustu (muzea a vědeckovýzkumné pracoviště). Jako příklad lze uvést Centrum Simona Wiesenthala anebo Jad Vašem.
Člen sociální služby má za úkol pomáhat na hospodářském a sociálním rozvoji země. Účastníci pracující v sociální službě pracují s „dětmi z ulice“ nebo na projektech na zlepšení zásobování pitné vody v zemích třetího světa.
Účastníci této služby se angažují v projektech, které pomáhají dosáhnout nebo udržet mír v ozbrojených konfliktech. Pracují například v nestátních organizacích v Izraeli, kde pořádají workshopy či společné iniciativy konfliktních stran.
Rakouská republika přenechává každému spolku, který umožňuje vykonávat službu v zahraničí, určitý rozpočet. Pro každého vyslaného rakouského občana se počítá s 10 000 eury. Tento omezený rozpočet je důvodem, proč nemůže každý zájemce uskutečnit službu v zahraničí.
Od roku 2005 uděluje představenstvo této organizace titul "Auslandsdiener des Jahres" (volný překlad: služebník zahraniční služby roku).
Nositelé: