Remíza je původem šachový termín, který znamená nerozhodný výsledek šachové partie, přeneseně také u jiné hry či jiného sportovního zápolení. Pochází z francouzského slova remis, což je participium minulé od remettre (odložit, opustit).
Při šachové partii může dojít k remíze:
Hráč dále může reklamovat nerozhodný výsledek:
V obou případech je při turnajové hře nutno reklamovat remízu u rozhodčího ještě před provedením posledního tahu, jímž se pozice zopakuje potřetí, resp. se naplní padesát tahů.
Při turnajové hře dále může remíza nastat:
Matematik Ian Stewart uvádí, že ukončení partie po 50 tazích nemusí být zcela korektní - za použití počítačů byly vytvořeny šachové koncovky, v nichž příprava k matu trvala déle než 50 tahů, aniž by byl sebrán kámen nebo taženo pěšcem.[1]
Stolní hra, či speciálně desková hra, umožňuje skončit hru remízou. U her jako je dáma či othello bylo prokázáno, že končí remízou vždy, pokud žádný z hráčů neudělá chybu.
Vedle šachů se pojem remíza užívá k označení nerozhodného výsledku i v jiných hrách a sportech. Ve sportovním slangu se často pro remízu používá pojem plichta, znamená nerozhodně (rovnost při hře).[2] V předzápasových prognózách nebo v kursových nabídkách sázkových kanceláří bývá označována nulou nebo křížkem (X). Vítězství domácího týmu je značeno číslem 1 a výhra hostů číslem 2.