Svitely jsou opadavé stromy a keře s lichozpeřenými nebo dvakrát zpeřenými listy. Květy jsou dvoustranně souměrné, oboupohlavné nebo jednopohlavné, čtyřčetné nebo pětičetné, uspořádané v rozměrných vrcholových thyrsech. Kalich bývá pětičetný, zatímco koruna je zpravidla čtyřčetná.
Tyčinek je zpravidla osm, řidčeji méně, a mají volné nitky. Semeník je srostlý ze tří plodolistů a obsahuje tři komůrky, v nichž je po dvou vajíčkách.
Plodem je tobolka obsahující tři semena.[2]
svitel dvojzpeřený (Koelreuteria bipinnata), syn. Koelreuteria integrifolia, Koelreuteria paullinoides, Koelreuteria bipinnata var. puberula; strom dorůstající výšky 5–20 m, roste v Číně, snáší teplotu přibližně do −12 °C; je využíván jako okrasná dřevina a pro dřevo;[3] kultivar Koelreuteria bipinnata 'Integrifolia';
poddruh Koelreuteria elegans formosana roste na Tchaj-wanu;[5]
svitel latnatý (Koelreuteria paniculata)[6]; strom výšky zpravidla 5–8 m, někdy i 18 m, roste v Číně, Koreji a na Tchaj-wanu; v dospělosti snese teplotu pod −17 °C; v mládí je náchylný k namrzání a může být napadán houbovými chorobami, nesnáší zasolení; je využíván jako okrasná dřevina a pro dřevo.[7]
Svitel latnatý (Koelreuteria paniculata) je pěstován jako okrasná dřevina. Efektní je zejména jako solitéra.[8] Pěstovaná varieta Koelreuteria paniculataapiculata tvoří nízký stromek se světle žlutými květy. Kultivar Koelreuteria paniculata 'Fastigiata' má vzrůst poměrně úzce sloupovitý, K. p. 'September' jehlancovitý.[9] Svitel latnatý, varieta i kultivaty patří mezi medonosné dřeviny. Další kultivary svitelu latnatého: Koelreuteria paniculata 'Coral Sun', 'Beachmaster', 'Fastigiata', 'Golden Candle', 'Rose Lantern', 'Rosseels', 'Stadher's Hill'.[10][11]
↑HIEKE, Karel. Praktická dendrologie. 2. [Listnaté dřeviny]. Ilustrace (perokresby) K. Hieke, Miroslav Pinc. 1. vyd. Praha: Státní zemědělské nakl., 1978. 589 s. (Rostlinná výroba).
HORÁČEK, Petr. Encyklopedie listnatých stromů a keřů. Brno: Computer Press, 2007. 747 s. ISBN978-80-251-1708-8.
MÁLEK, Zdeněk, HORÁČEK, Petr a KIESENBAUER, Zdeněk. Stromy pro sídla a krajinu. Olomouc: Petr Baštan ve spolupr. s firmou Arboeko, 2012. 357 s. ISBN978-80-87091-36-4.
MAREČEK, František, ed. Zahradnický slovník naučný. 3, CH–M. Praha: Ústav zemědělských a potravinářských informací, 1994. 559 s. ISBN80-85120-62-3.