Tento článek není dostatečně ozdrojován, a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.
Taseografie (také známá jako tasseomantie nebo tassologie) je metodu věštění, která interpretuje vzory v čajových lístcích nebo kávové sedlině. Její původ sahá až do starověké Číny. V Evropě tento zvyk, spolu s pitím čaje, zdomácněl až v 17. století. Termíny pocházejí z francouzského slova tasse (pohár), který podle pořadí pochází z arabského slova tassa (příbuzný), a řeckých přípon -graf (psaní), -logy (studium) a -mancy (věštění).
Výběr šálku, z kterého se bude věštit, by měl být pečlivý, stejně tak jako výběr čaje, který se bude pít. Je třeba dbát na to, aby šálek byl na dně trochu užší než u ústí. Je vhodné se vyhnout se používání různých přísad, jako je cukr, mléko apod.
Tazatel vypije šálek čaje, na jehož dně nechá trochu tekutiny.
Po vypití překlopí zbylý obsah hrnku na talířek směrem od sebe ven. Se šálkem nehýbe, vydrží chvilinku než veškerý obsah steče na podšálek. Jednoduchým pohybem levou rukou zcela lehce šálek překlopí a vyčká, dokud sedlina nezaschne. Pokud se šálek otočí dříve, než přebytečná voda vyteče na talířek, obraz se rozteče či rozmaže, což velice zkresluje obsah sdělení, které se poté stává nečitelné.
Osoba, která bude z lístků číst, šálek vezme do ruky a otočí ho tak, aby ouško směřovalo k tazateli.
písmena – iniciály lidí blízkých subjektu, důležitých lidí
Mnoho lidí se domnívá, že věštění s pomocí předepsaných symbolů není příliš subjektivní, proto profesionální vykladači dávají přednost intuitivnímu výkladu.