Thiolátové komplexy přechodných kovů jsou komplexní sloučeniny obsahující thiolátové ligandy; tyto ligandy jsou „měkkými“ Lewisovými zásadami a nejsilněji se tak navazují na kovy chovající se jako měkké Lewisovy kyseliny. Většina těchto komplexů obsahuje i další ligandy, je ale známa i řada homoleptických, obsahujících pouze thioláty.
Thiolovou funkční skupinu má například aminokyselina cystein, cysteinátové anionty jsou tak součástí mnoha bílkovin i enzymů, kde na sebe navazují kofaktory.[1]
Thiolátové komplexy se obvykle připravují reakcemi jiných komplexů s thioly (RSH), thioláty (RS−), a disulfidy (R2S2). Lze také provést podvojnou záměnu, kdy reaguje thiolát alkalického kovu s halogenidem přechodného kovu za vzniku alkalického halogenidu a thiolátového komplexu:
Terc-butylthiolát lithný s MoCl4 vytváří tetrathiolátovou komplexní sloučeninu:[3]
Niklocen a ethanthiol vzájemnou reakcí vytvářejí dimerní thiolát, kde jeden cyklopentadienylový ligand slouží jako zásada:
Některé thiolátové komplexy mohou být získány deprotonací komplexů thiolů.[4][5]
Mnohé thiolátové komplexy se připravují redoxními reakcemi. Organické disulfidy oxidují kovy v nízkých oxidačních číslech, například v dikarbonylu titanocenu:
Thioly mohou, za uvolnění vodíku, oxidovat některé kovy:
Tyto reakce pravděpodobně probíhají jako oxidační adice thiolů na Fe0.
Thioly a soli thiolátů působí jako redukční činidla; jimi vyvolané redoxní reakce lze použít k přípravě měďných thiolátů z měďnatých sloučenin:
V FeS proteinech se objevují shluky thiolátů odpovídající vzorci [Fe4S4(SR)4]2−. Syntetické analogy těchto thiolátů se dají připravit spojením redoxních reakcí s podvojnými záměnami:[6]
Dvojvaznost síry způsobuje, že vazebné úhly mají velikosti blízko 90°; podobné bývají i úhly M-S-C u thiolátů. Protože mají zaplněné p-orbitaly o vhodných symetriích, tak patří mezi pí-donorové ligandy; tato vlastnost způsobuje stabilizaci čtyřmocného železa v enzymu P450.
Mo(t-BuS)4, tmavě červený diamagnetický komplex citlivý na vzduch a vlhkost, má Mo centrum se čtyřmi atomy síry vytvářejícími narušenou tetraedrickou geometrii, se symetrií D2.[3]
Thioláty jsou zásaditými ligandy, jejich konjugované kyseliny mají pKa's od 6,5 (thiofenol) po 10,5 (butanthiol). Z tohoto důvodu thiolátové ligandy často tvoří můstky mezi atomy kovů. Příkladem takového komplexu je dimer trikarbonylu methylthioželeza (Fe2(SCH3)2(CO)6). Thioláty jsou, obzvláště jako nemůstkové, náchylné k reakcím s elektrofily, jako například kyselinami a alkylačními či oxidačními činidly.
Thiolátové funkční skupiny jsou častými složkami metaloenzymů. Obsaženy jsou také v FeS proteinech, Cu proteinech, a v alkoholdehydrogenáze. Obvykle tyto thiolátové ligandy pochází z cysteinových zbytků. Molybdoproteiny obsahují thioláty v podobě cysteinylových skupin a/nebo molybdopterinů.[8]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Transition metal thiolate complex na anglické Wikipedii.