Trojhvězda

Trojhvězda je systém tří hvězd, které jsou vázány vlastní gravitací do jednoho celku a obíhají kolem společného těžiště. Jednou z nejznámějších trojhvězd je systém Alfa Centauri, známý také jako Toliman. Lze jej pozorovat pouze na jižní polokouli.[1] Tento systém je známý jako nejbližší hvězdný systém od Slunce (4,37 světelných let). Hlavní složky systému tvoří dvojhvězda Alfa Centauri A a B, kolem níž obíhá vzdálenější Proxima Centauri. Proxima je aktuálně na spojnici mezi Sluncem a Alfa Centauri, a proto je nejbližší hvězdou k Zemi.

Vlastnosti

[editovat | editovat zdroj]

V trojhvězdném systému jsou obvykle dvě hvězdy gravitačně vázány do blízké dvojhvězdy, zatímco třetí složka obíhá kolem této dvojice ve větší vzdálenosti. Tento uspořádaný systém je stabilní a označuje se jako hierarchická trojhvězda.[2] Pokud hvězdy v systému nejsou gravitačně vázány, ale pouze náhodně promítány do stejného bodu na obloze, jedná se o optickou trojhvězdu.[3]

Příklady trojhvězd

[editovat | editovat zdroj]
  • Alfa Centauri – trojhvězda složená z dvojhvězdy Alfa Centauri A a Alfa Centauri B a vzdálenější složky Proxima Centauri.
  • Polárka – trojhvězda, kde hlavní složkou je jasná hvězda Polárka A, obíhaná blízkou složkou Polárka Ab, a vzdálenější složkou Polárka B.
  1. Alpha Centauri – systém viditelný jen na jižní polokouli [online]. Astronomický obrázek dne [cit. 2025-01-16]. Dostupné online. 
  2. John R. Percy. Understanding Variable Stars. [s.l.]: Cambridge University Press, 2007. Dostupné online. ISBN 978-0-521-23253-1. doi:10.1017/CBO9780511536489. 
  3. Double and multiple stars [online]. European Space Agency [cit. 2025-01-16]. Dostupné online. 


Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu trojhvězda na Wikimedia Commons
  • Slovníkové heslo trojhvězda ve Wikislovníku