Včela květná

Jak číst taxoboxVčela květná
alternativní popis obrázku chybí
Včela květná
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádblanokřídlí (Hymenoptera)
Podřádštíhlopasí (Apocrita)
Čeleďvčelovití (Apidae)
Rodvčela (Apis)
Binomické jméno
Apis florea
Fabricius, 1787
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Včela květná (Apis florea Fabricius, 1787), patří do skupiny druhů malých včel (Micrapis). Nemá velký hospodářský význam. V některých asijských zemích je však sbírán její med loveckým způsobem, což znamená, že včelstvo je při odebírání medu zničeno.

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Včela květná se vyskytuje po obou březích Rudého moře a dále na východ přes Pákistán, indický subkontinent a Indočínu. Na východě je areál výskytu totožný s územím Velkých Sund.

Areál rozšíření včely květné
Výskyt asijských druhů včel v Himálaji

Dělnice včely květné je drobná jen 9–10 mm dlouhá. Matka a trubec jsou nápadně větší. Tyto včely si stavějí jediný plást o ploše 2-12 dm2 nejčastěji zavěšený na větvi stromu.

Vlastnosti

[editovat | editovat zdroj]
Pohled na obydlený plást včely květné v příčné a podélné ose

Včelstvo nehnízdí v dutinách, poněvadž ke komunikaci o zdrojích snůšky potřebuje vidět oblohu. Za nepříznivého počasí vytvoří dělnice ze svých těl souvislý plášť, kterým chrání plást s plodem a zásobami. Jedná se o včelu migrující v závislosti na ročním období. V teplejším období staví plást na stinných místech orientován severojižně. V chladném období roku se stěhuje na místa osluněná a plást orientuje východozápadním směrem. Přitom se migrace může odbývat v malém okruhu od 5 do 400 m. Akční rádius dělnic při sběru nektaru a pylu je asi 500 m.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • ING. PŘIDAL, PH.D., Antonín. Nejen naše včela medonosná, ale i jiné…. Včelařství, časopis ČSV. 2004, roč. 57, čís. 4, s. 93. ISSN 0042-2924. 

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Včela

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]