WebRTC (anglicky Web Real-Time Communication) je definice API poskytujícího podporu pro telefonní hovory, video chat a peer-to-peer sdílení souborů aplikacím, které lze spustit ve webovém prohlížeči bez použití zásuvných modulů[1]. Pracovní verzi API vytvořilo World Wide Web Consortium (W3C).
V květnu 2011 zveřejnila firma Google projekt s otevřenými zdrojovými kódy pro komunikaci v reálném čase pomocí webového prohlížeče známou jako WebRTC[2]. Projekt vyvolal aktivitu směřující ke standardizaci relevantních protokolů v organizaci IETF[3] a API pro prohlížeč v organizaci W3C[4].
Pracovní verze dokumentu WebRTC[5] konsorcia W3C popisuje prováděnou implementací v prohlížečích Chrome a Firefox. API je založeno na předběžné práci provedené v pracovní skupině WHATWG[6] označovaná jako ConnectionPeer API a konceptu implementace předcházejím standardy vytvořeném v Ericsson Labs[7]. Pracovní skupina WHATWG očekává (kdy??) další významný vývoj tohoto standardu založený na:
Hlavními komponenty WebRTC jsou:
getUserMedia
umožňuje WWW prohlížeči používat kameru a mikrofon a zachycovat mediální proudy[10]RTCPeerConnection
navazuje audio a video spojení[11]RTCDataChannels
umožňuje prohlížeči sdílet data metodou peer-to-peer[12]WebRTC API obsahuje také statistické funkce:
getStats
umožňuje WWW aplikacím získávat sadu statistik o WebRTC relacích; tato statistická data jsou popsána ve zvláštním W3C dokumentu[13]Pracovní verze dokumentu IETF "WebRTC kodek a požadavky na zpracování médií" (anglicky WebRTC Codec and Media Processing Requirements) vydaná v březnu 2012[14] vyžaduje, aby implementace poskytovaly PCMA/PCMU (RFC 3551), telefonní události jako tóny tónové volby (RFC 4733) a kompresní formát Opus (RFC 6716), spolu s minimální funkcionalitou video kodeků. Dokument W3C detailně popisuje API webového prohlížeče pro Peerconnection, datové kanály a zachycování mediálních proudů.
WebRTC podporují následující prohlížeče:
V srpnu 2014 prohlížeče Internet Explorer a Safari neobsahovaly nativní podporu WebRTC[18]. Podpora WebRTC pro tyto prohlížeče je v podobě zásuvných modulů[19][20].
V tomto článku byl použit překlad textu z článku WebRTC na anglické Wikipedii.