Záměrem této stránky je pomocí humoru a ironie popsat typické chování, které wikikomunita považuje za nevhodné (nebo naopak žádoucí). Text není závazným pravidlem, jde o ilustraci pro lepší pochopení.
Automobil vykazující klasické známky adminitidy.
Adminitida je stav mysli, v němž se někteří wikipedisté občas nacházejí. I když je připisována správcům (administrátorům), její příznaky byly pozorovány i u nesprávců.
Odborný pracovník, současně admin Wikipedie, který se dostal do posledního, již neléčitelného stádia adminitidy.Správce si zpravidla pořizuje speciální nákladnou klávesnici
Postižená osoba vykazuje vícero následujících příznaků:
Opravdu věří, že všichni uživatelé jsou si rovni, ale správci jsou si rovnější.
Je takřka všeobecným pravidlem, že lidé postižení touto nemocí odmítají jakoukoliv diagnózu svého stavu provedenou druhými osobami. S ohledem na to je důležité umožnit lidem, jimž byla diagnostikována adminitida, provést vlastní test. Platí-li pro vás více než tři následující body, nejspíš touto nemocí trpíte:
Často vnímáte, že stránky jsou špatné a musejí být smazány (ochrana je jen pro slabochy!).
Stále se vám vrací myšlenka „Všichni jsou to vandalové a trollové a je třeba je zablokovat“.
„Blokování je trest! (a nikoliv nástroj, jak lidi zchladit, aby bylo možné dále editovat wiki)“ je mantra a nikoliv proti-wiki.
Pokud tuto stránku nominujete na Hlasování o smazání, i když uplynuly jen dvě minuty od její poslední změny, pak možná trpíte adminitidou.
Důsledek: Pokud použijete rychlé smazání, pak adminitidou trpíte jistě.
Pokud obviňujete tvůrce této stránky, že narušili encyklopedii kvůli ilustraci tvrzení, zvláště pokud zapomínáte, že ilustrovat tvrzení samo o sobě neznamená narušování (je třeba narušovat proto, abyste ilustrovali, ne ilustrovat, abyste narušovali! :-P), jste pravděpodobně nakaženi.
A pokud věříte výše uvedené logice, jste rozhodně nakaženi.
Povaha infekčnosti tohoto onemocnění dosud není známa. K určení mechanismu přenášení je třeba provést více studií. Dosud se nepodařilo najít žádnou efektivní metodu ochrany.
Pozorovací studie odhalily, že postižení vyhledávají radu svých přátel z Wikipedie, což ale nakonec končí i jejich infikováním. Některé studie vidí příčinu rozvoje onemocnění v evoluci wikipedisty.
Úroveň wikistresu postiženého PAS (post adminitidním syndromem)
Léčba závisí případ od případu. Ani v roce 2020 neexistuje žádný jednotný názor, která metoda nejlépe vede k uzdravení. Některé použité metody:
Napište nějaké články. Nebo doplňte stránky s nedostatečně vylíčeným pozadím. (Vzpomenete si, jaké to bylo na Wikipedii začínat.)
Vezměte si wikidovolenou (krátkou nebo dlouhou v závislosti na závažnosti infekce)
Navrhněte žádost o komentář sám proti sobě. Poznámka: To ale může vést ke zhoršení průběhu, pokud všichni vaši přátelé přispěchají mluvit o tom, jak skvělým jste člověkem. NEŘÍKEJTE jim proto o této žádosti.
Požádejte stewardy, aby vás zbavili práv správce.
Obětujte se a napomozte tak utišit spory (odejděte s odleskem slávy).
Míru úmrtnosti na tuto nemoc výzkumy dosud jasně neurčily. To, co se často jeví jako wikismrt, se stává wikiznovuzrozením ve formě uživatele, který je zřetelně mnohem rozvážnější a často nestrannější. Někteří vyléčení mluví o své menší trpělivosti, oproti předchozímu je však úroveň výbušnosti zřetelně nižší. Opětné infikování je vzácné, pokud však nastane, končí prakticky vždy wikismrtí.
I pokud není úvodní stav fatální, může trvat měsíce než se pacient zotaví, a to i když je pod dohledem a péčí Arbitrážního výboru.
Peskuje lidi dotazy, co by tomu řekl Jimbo Wales, kdyby viděl (zde vložte oblíbený příklad), podobně jako se říká, co by tomu říkala máma, kdyby viděla, jak děláš (zde vložte oblíbený příklad).
I když argumentuje stylem, jako by Jimbo byl velkým bratrem, kdykoliv jsou Jimbovy názory proti němu, v otevřené řeči to skrývá spojeními jako „osvícený diktátor“.