Text této stránky je doporučení české Wikipedie. Vysvětluje standardy, s nimiž většina wikipedistů v principu souhlasí a které je vhodné dodržovat. Přesto není závazným pravidlem. Nebojte se stránku editovat, je-li potřeba, ale větší změny raději předem navrhněte v diskusi a oznamte je též Pod lípou.
Wikipedie není demokracie. Obecně platí, že na Wikipedii se rozhoduje konsensuálně a nikoli prostým rozhodnutím většiny. Přesto je v některých případech užitečné nebo dokonce žádoucí provést průzkum názorů wikipedistů. Takový průzkum slouží obvykle jako pomůcka k dosažení shody, nebo ke zjištění podpory různých názorů.
Tato stránka obsahuje pouze doporučení, jak případná hlasování organizovat. Nejsou závazná, ale je velmi vhodné je respektovat pro dosažení reprezentativnějších výsledků a omezení počtu protestů v průběhu hlasovaní. Příklad:
Ve Wikipedii také existuje několik postupů, které přímo vyžadují hlasování (viz níže). Taková hlasování se řídí zvláštními pravidly a toto doporučení se na ně nevztahuje.
Pokud je absolutně nutné použít nějaká formální pravidla, co to je konsenzus, při současné velikosti Wikipedie lze za důkaz široké shody považovat názor dvoutřetinové většiny z počtu hlasujících.
Pokud se jedná o závažnější hlasování s následky trvalého charakteru, může být požadována ještě širší podpora až 75 % hlasujících.
Za ukazatel panující shody nelze považovat prostou většinu.
Hlasování se doporučuje oznámit:
Pokud pro hlasování zakládáte samostatnou hlasovací stránku (což je vhodné zejména v případě hlasování o obecných otázkách, nikoliv při hlasování o obsahu konkrétní stránky), je možný následující postup:
Předpokládejme, že chcete vyvolat hlasování, které souvisí se stránkou Velký modrák, s názvem Je velký modrák modrý?. K zahájení hlasování jsou zapotřebí následující kroky:
Na začátek diskuse stránky, se kterou hlasování souvisí, (tj. Diskuse:Velký modrák) vložte šablonu {{OH|navrženo=2007-03-25|uzavřeno=2007-04-02|název=Je velký modrák modrý?}}
, kde datum u navrženo nahraďte datem začátku hlasování a datum u uzavřeno datem plánovaného ukončení hlasování.
Vytvořte stránku s názvem Wikipedie:Hlasování/Je velký modrák modrý?, která bude začínat nadpisem třetí kategorie (=== Je velký modrák modrý? ===) a kde budou uvedeny data začátku a konce hlasování, možnosti, pro které se dá hlasovat (==== Ano ====; ==== Ne ====), a nadpis Komentáře (==== Komentáře ====).
Po {{/Je velký modrák modrý?}}
, kde Je velký modrák modrý?
nahraďte tématem, o kterém zahajujete hlasování. Malé editační pole („Předmět/nadpis“) nechte prázdné, a varování, že jste nezadali shrnutí editace, si nevšímejte a uložení potvrďte.
Po úspěšném provedení těchto kroků se text podstránky s novým návrhem na hlasování objeví přímo na konci této hlavní stránky. Pokud se neobjevil, zkuste nejdříve
, a pokud ani potom ne, zkontrolujte, zda všechny vaše kroky proběhly přesně podle návodu (např. jestli jste neudělali překlep apod.).Nezapomeňte vložit upozornění na nové hlasování na Portál Wikipedie/Co se děje do rubriky Obecná hlasování a průzkumy.
Skončená hlasování jsou uložena v archivu.
Pokud vidíte níže zastaralé verze podstránek, klepněte na následující tlačítko, případně se řiďte pokyny na této stránce.