Úvahy, názory a podněty k zamyšlení
Text této stránky není pravidlem ani doporučením, a v tomto smyslu tudíž není závazný. Je to ale názor, který na určité aspekty fungování Wikipedie zastává jeden či více wikipedistů a předkládá ho ostatním jako podnět k zamyšlení.
- Jste-li zastáncem tohoto názoru: Pokud budete někde diskutovat, neargumentujte touto stránkou, jako by šlo o pravidlo, ale užijte odkaz na ni k vysvětlení svých pohnutek. Nebojte se k názoru přihlásit na příslušném místě diskuse nebo na vlastní uživatelské stránce.
- Jste-li oponentem tohoto názoru: Nevkládejte do této stránky své názory. Diskutovat můžete v diskusi, můžete založit názorovou stránku s konkurenčním podnětem k zamyšlení.
Respektujte, že jiný wikipedista může mít jiný názor než vy.
Obrazové vyjádření představy o WikiLásce
|
Miluj bližního editora svého.
WikiLáska je termín, který vznikl časem v e-mailových konferencích a který označuje ducha kolegiality a vzájemného porozumění. Protože lidé přicházející do Wikipedie mají značně odlišné pohledy a pracují na Wikipedii společně – náboženští fundamentalisté a laičtí humanisté, konzervativci a socialisté, atd. – diskuse se snadno zvrhne ve flame war.
Ale my všichni jsme tu z jednoho jediného důvodu:
- milujeme shromažďování,
- třídění,
- strukturování
- a svobodné publikování našich vědomostí ve formě encyklopedie nevídaného rozsahu.
Wikipedie není jen další diskusní fórum – je to projekt k popisování a sbírání našich vlastních vědomostí.
Pokud udržíme ve své mysli tento společný cíl, tuto lásku ke znalostem (filos sofia znamená láska k moudrosti), jestliže se soustředíme na dosažení neutrálního hlediska, i když je to velmi obtížné, jestliže se pokusíme skutečně porozumět druhé straně, pak můžeme dospět do stavu WikiLásky. Jestliže v tomto snažení selžeme, bude to mít jediný důsledek – encyklopedie jako celek bude trpět. Stálé flame wars odradí přispěvatele, POV-články odradí čtenáře, a obojí dohromady ublíží naší reputaci na dlouhou dobu.
Buďte na kolegyně a kolegy laskaví
|
Není žádný tajný návod na dosažení WikiLásky, ale tohle jsou klíčové předpoklady:
- Dodržujte WikiEtiketu – respektujte ostatní přispěvatele.
- Mějte rádi nováčky, važte si jich.
- Dodržujte pravidla Wikipedie – usnadňují nám všem spolupráci.
- Zaměřte se na neutrální hledisko – pište články tak, aby je mohli číst lidé všech myšlenkových proudů a souhlasit s nimi.
- Odpouštějte a zapomínejte – pamatujte, že toto je Internet. Nenechte se snadno urazit; snažte se shromáždit pohledy ostatních lidí. Spíše zkuste následovat ducha Ahimsy: nezraňujte nikoho myšlenkou, slovy nebo snad fyzicky. Ať už sami, nebo jen tím, že souhlasíte, když se toho dopouští někdo jiný.
- Pamatujte, že vaši kolegové editoři nejsou součástí vašeho operačního systému ani „džin v láhvi“ apod. Každý člověk má rád, když ho někdo ocení. Dokonce i když činíte negativní komentář, vždy je dobře začít slovy „děkuji vám“ a možná i končit slovy „děkuji vám“, jestliže o něco žádáte.
- Ahojte, dík za Váš komentář k mé editaci, kterou jste revertoval. Ocenil bych, kdybyste se podíval na tuto verzi,... a ještě jednou, díky za Váš čas.
- Zdravíčko a dík za váš příspěvek do článku Stěhovaví ptáci. Nicméně mám dojem, že se mýlíte v ... Editoval jsem to kvůli přesnosti, mohl byste to ještě jednou pročíst, jestli máte chvilku? Ještě jednou díky.
- Připíjím na vaši skvělou práci na článku Oblékání! Zdá se, že jste v tomto oboru dobře informován. Můžete mi vysvětlit, co máte na mysli formulací... Četl jsem to, ale význam mi není z kontextu zřejmý. Možná byste to mohl formulovat i pro laika, nebo poskytnout nějaké odkazy pro další studium? Díky! (atd.)