Izrael |
Součást seriálu: |
|
Zákon o Golanských výšinách je izraelský zákon, který aplikuje izraelskou vládu a zákony na Golanské výšiny. Zákon ratifikoval Kneset 14. prosince 1981.
Zákon byl schválen až ve třetím čtení, které je poměrně vzácné, rok a půl před izraelským stažením ze Sinajského poloostrova a byl silně kritizován středo-levicovou opozicí, mimo jiné z důvodu, že může brzdit budoucí potenciální mírová jednání se Sýrií.
Zatímco většina izraelské veřejnosti, obdobně jako kritici tohoto zákona, vnímala jeho schválení jako anexi, zákon se výslovně vyhnul použití tohoto termínu. V reakci na kritika zákona Amnona Rubinsteina ze strany Šinuj prohlásil tehdejší premiér Menachem Begin: „Vy používáte slovo anexe, já ho nepoužívám,“ a dodal, že podobná formulace, kterou obsahuje schválený zákon, byla použita v zákonu z roku 1967, který opravňuje vládu aplikovat izraelské právo na jakoukoliv část Země izraelské. Dřívější zákon však zahrnoval pouze ta území, které zahrnoval britský mandát, což vyžadovalo zvláštní zákon pro Golanské výšiny, které byly zahrnuty ve francouzském mandátu Sýrie.
Tři dny po schválení zákona jej odsoudila Rada bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497, kterou zákon prohlásila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.[1]
Tři obecná ustanovení v Zákonu o Golanských výšinách jsou:
Podpis:
Schváleno Knesetem většinou hlasů – 61 pro, 21 proti.[2]
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Golan Heights Law na anglické Wikipedii.