Abatia on pajuliste sugukonda kuuluv taimeperekond.
Perekonna autorid on Hipólito Ruiz López ja José Antonio Pavón. Nimetatud Sevilla ülikooli botaanikaprofessori Pierre Abat' auks. Tüüpliik on Abatia rugosa.
Perekonnanime sünonüüm on Raleighia (George Gardner).
APG II süsteemi järgi on ta pajuliste sugukonnas. Varem arvati ta õisikleheliste sugukonda, kannatuslilleliste sugukonna triibusesse Abatieae (Lemke 1988) või sugukonda Samydaceae (George Bentham, Joseph Dalton Hooker ja John Hutchinson).
Perekonnas on The Plant Listi järgi järgmised liigid[1]:
Catalogue of Life esitab järgmised liigid[2]:
Abatia perekonna liigid on pärismaised Kesk-Ameerikas ja Lõuna-Ameerika troopika mägedes, Andides metsapiirist kõrgemal.
Need on puud. Neil on vastak leheseis ning väga väikesed abilehed ja näärmed glandulae marginales lehealustel. Õiekattes on nii tupplehed kui ka kroonlehed; need on alusel tihedalt kokku kasvanud. Neil on palju niitjaid tolmukaid.
George Don (A General History of the Dichlamydeous Plants: Calyciflorae, 1832, lk 722–723): Linnaeuse süsteem: Icosandria, Monogynia. Õietupp lühikese, veidi vurrkannukujulise toruga, mille suu on kaetud arvukate karvadega; tupeserv neljaosaline; sagarad lantsetjad. Kroonlehti ei ole. Tolmukaid umbes 20, kasvavad välja tupetoru aluse lähedalt. Tolmukaniidid lamedad,
Abatia rugosa lehtedest tehakse Peruus musta tinti[3].
Vikisõnastiku artikkel: Abatia |