Alpi puia

Alpi puia
Alpi puia alaliik Puya alpestris ssp zoellneri. Cuesta Las Chilcas, Región Metropolitana, Tšiili
Alpi puia alaliik Puya alpestris ssp zoellneri. Cuesta Las Chilcas, Región Metropolitana, Tšiili
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Õistaimed Magnoliophyta
Klass Üheidulehelised Monocotyledoneae
Selts Kõrreliselaadsed Poales
Sugukond Bromeelialised Bromeliaceae
Alamsugukond Puyoideae
Perekond Puia Puya
Liik Alpi puia
Binaarne nimetus
Puya alpestris
(Poepp.) Gay 1833
Sünonüümid
  • Pitcairnia alpestris (Poepp.) L.H.Bailey
  • Pourretia alpestris Poepp.
  • Puya whytei Hook.f.

Alpi puia (Puya alpestris) on bromeelialiste sugukonda puia perekonda kuuluv õistaimeliik, mis kasvab Kesk- ja Lõuna-Tšiili kuivadel mäenõlvadel, olles üks lõunapoolsema levikuga liike oma perekonnas. Liigiepiteet tähistab selles kontekstis lihtsalt mäestikku. Kasvatatakse ka Euroopas dekoratiivtaimena.[1]

Alpi puia on kuivalembene püsik. Tugevad jäigalt püstiseisvad paralleelsete soontega teravatipulised lehed on kodarikus lühikesel varrel, 2-2,5 cm laiused ja kasvavad kuni meetripikkusteks. Leheserv on varustatud konksjalt kõverdunud poole sentimeetri pikkuste ogadega. Lehe allkülg on kaetud tihedate valgete soomusjate karvadega.

Iga mõne aasta tagant moodustub püstine tihe pöörisjas õisik, mis koosneb paljudest kobarjatest osaõisikutest. Selles on säravpunased kõrglehed ja palju üksikuid õisi. Osaõisikute tipmised osad on viljatud. Õisikuvars on ligi 7 meetrit kõrge. Õied on kolmetised, kolme roheka 2,3 cm pikkuse palja või karvase tupplehega ja kolme 4,5 cm pikkuse metalselt läikiva türkiis- kuni tumesinise teravatipulise kroonlehega, mis pärast äraõitsemist spiraaljalt kokku keerduvad. Kuus tolmukat on säravoranžide tolmukapeadega. Õied on nektaririkkad ja taime õitsemise ajal liiguvad selle ümber koolibrid ja teised nektarist toituvad linnud.

Viljad on kapseljad, neis leiduvad rohked seemned levivad tuulega.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]