See artikkel ootab keeletoimetamist. (Oktoober 2024) |
Daniel Clarence Quinn (11. oktoober 1935 Omaha – 17. veebruar 2018 Houston) oli Ameerika kirjanik ja kultuurikriitik. Tema tuntuim teos on "Ishmael" (1991).
Quinni lapsepõlv möödus USA Nebraska osariigis. Tema lapsepõlve mõjutas, et isa töötas hasartmänguäris ja oli kontaktis allmaailmaga, emal oli obsessiiv-kompulsiivse häire diagnoos.
Quinn nägi enda eneseteostamise teed kunstis ja katolitsismis.
Ta sai stipendiumi ülikooliõpinguteks Viinis. Bakalaureusekraadi kaitses Loyola ülikoolis 1957 inglise keele erialal cum laude.
Pärast ülikooli lõpetamist soovis Quinn minna jesuiitide kloostrisse, kuid teda ei pühitsetud mungaks ebasobiva tulemuse tõttu psühholoogilises testis.
Pärast ebaõnnestunud mungaelule pühendumise katset asus ta tööle hariduse alases kirjastuses. Sellest tööst tekkis kriitiline suhtumine ametlikku haridussüsteemi.
1975. aastal loobus ta tööst kirjastuses ja hakkas vabakutseliseks. Pöördus ära katoliku usust, tal oli kaks luhtunud abielu, kolmanda naisega kujunes hea abielu. Religioossetes otsingutes jõudis animismi juurde.
"Ishmaeli" sisuks saanud teemaga tegeles ta aastast 1977, esimesi variante erinevate pealkirjade all ei õnnestunud avaldada.
1991. aastal vormistas Quinn raamatu kaheksanda variandi Turner Tomorrow Fellowship Awardi konkursi tingimustele vastavaks ja saavutas sellega 2500 konkurendi ees võidu. Auhinnasummaks oli pool miljonit dollarit. Hiljem on ta "Ishmaeli" järjena kirjutanud veel mitu raamatut.
1994. aastal kirjutas ta raamatu "Providence: The Story of a Fifty-Year Vision Quest". See on autobiograafiline teos, mille keskmeks on "Ishmaeli" loomiseni jõudmise tee.
Eesti keelde on "Ishmaeli" tõlkinud Toomas Trapido.[1]