Demetrius ja Polybios

"Demetrius ja Polybios" (originaalis Demetrio e Polibio) on Gioachino Rossini ooper (dramma serio) kahes vaatuses Vincenzina Viganò-Mombelli libretole Pietro Metastasio "Demetrio" (1731) järgi.

Esmaettekanne toimus 18. mail 1812 Rooma Teatro Valles.

"Demetrio e Polibio" oli Rossini esimene katse komponeerida täismahus ooperit. Ta õppis sel ajal (1806) Bologna Accademia Filarmonicas ja polnud veel 15-aastane. Ooper oli orkestreeritud flöödile, kahele oboele, kahele klarnetile, fagotile, kahele metsasarvele, kahele trompetile ja keelpillidele. Selle tellis talt tenor Domenico Mombelli ja libreto kirjutas Mombelli abikaasa. Mombelli ja tema laulmist õppivat kaks tütart esitasid noorukiohtu tulevase ooperikorüfee esimese katsetuse kitsale ringile eraviisiliselt. Seda ei arvata Rossini esimeseks täielikult laval ette kantud ooperiks.

Professionaalselt lavastati ooperit alles 1812 Rooma Teatro Valles. Järgnevatel aastatel, kui Rossini oli juba endale ooperiheliloojana nime teinud, võeti teos esitamisele Bolognas (1814), Padovas (1815), Veneetsias (1817), Palermos (1818), Milanos (1829) ja Napolis (1838). Mängiti ka ViinisDresdenis ja Münchenis. Siis aga langes Rossini esikooper unustusse ja seda on ka tänapäeval harva esitatud. Rossini taaskasutas mõnda muusikapala sellest ooperist oma hilisemates ooperites "L'equivoco stravagante", "La pietra del paragone", "Ciro in Babilonia" ja "Il signor Bruschino".

20. sajandi esimene ettekandmine oli Toscana väikelinnas Bargas alles 1979. aastal. 1992 toimus kontsertetendus Martina Francas. Rossini ooperifestivalil Pesaros oli teos mängukavas alles 2010. aastal, kusjuures solistideks olid noored lauljad. Wildbladi Rossini festivali kavas oli ooper 2017. aastal.

Ooperi helisalvestised on tehtud 1979., 1992., 1996., 2011. ja 2017. aastal.

Roll Hääleliik Rollide esmaesitajad 1812. aastal
Polibio, Partia kuningas bass Lodovico Olivieri
Lisinga, Polibio tütar sopran Maria Ester Mombelli
Siveno, Lisinga armastatu kontraalt Marianna "Anna" Mombelli
Demetrio ehk Eumene, Süüria kuningas ja Siveno isa tenor Domenico Mombelli

Tegevus toimub 2. sajandil eKr Partias mütoloogilises keskkonnas ja käsitleb kahe erineva temperamendiga kuninga tegevust noorte armastusprobleemide lahendamisel. Põhirõhk ooperis pole aga armastajapaaril, vaid nende isadel, Süüria ja Partia kuningatel. Partia kuningas Polibio on oma loomult pehme ja heatahtlik. Tal on tütar Lisinga. Ta on adopteerinud ka Süüria kuninga Demetrio (esineb inkognito Eumene nime all) poja Siveno, kelle Eumene/Demetrio kunagi Süüriast minema ajas. Lisinga armastab Sivenot. Noored kavatsevad abielluda. See ei meeldi Demetrio/Eumenele. Ta laseb Lisinga vangistada. Polibo ja Siveno paluvad Lisinga vabastada. Vastuseks ähvardab Euemeno neiu tappa, kui Sivenot talle üle ei anta. Polibo omakorda ähvardab Eumeno tappa, kui Lisingat ei vabastata. Olukord hakkab lahenema, kui Eumene (Demetrius) vaatab vana medaljoni ja mõistab, et Siveno on tegelikult tema kadunud poeg. Samal ajal ei taha Polybius Lisingat kaotada. Eumene soovib jätkuvalt saada tagasi Siveno. Lisinga on meeleheitel ja üritab tappa Eumenet, kuid too paljastab oma tõelise identiteedi kuningas Demetriusena ning teatab, et Siveno on tema poeg. Rahu taastub ja paar elab õnnelikult elu lõpuni.

Muusikapalad

[muuda | muuda lähteteksti]
  • Siveno aaria „Pien di contento in seno”
  • Polibio ja Eumene duett „Non cimentar lo sdegno”
  • Koor ja Lisinga kavatiin „Nobil gentil donzella - Alla pompa già m'appresso”
  • Lisinga ja Siveno duett „Questo cor ti giura amore”
  • Lisinga, Siveno ja Polibio tertsett „Sempre teco ognor contenta”
  • Koor ja Eumene aaria „Andiam taciti - All'alta impresa tutti”
  • Lisinga, Eumene, Siveno ja Polibio kvartett kooriga „Mi scende sull'alma - Ohimè, crudel, che tenti”
  • Polibo aaria „Come sperar riposo”
  • Eumene, Polibio, Lisinga ja Siveno kvartett „Donami ormai Siveno”
  • Siveno aaria „Perdon ti chiedo, o padre”
  • Lisinga aaria kooriga „Superbo, ah! Tu vedrai”
  • Kõigi osaliste ja koori finaal „Lungi dal figlio amato - Festosi al re si vada - Quai moti al cor io sento”
  • Stanley Sadie (toimetaja), The New Grove Dictionary of Opera, Vol. One, London, 1998.
  • Tiit Made, Ooperimaailm I köide, Tallinn, 2012
  • DYNAMIC Digital Recording. Gioachino Rossini Demetrio e Polibio CD, Genova, 1996