"Don Gregorio" on Gaetano Donizetti ooper (opera buffa) Jacopo Ferretti libretole, mis oli adapteeritud tema poolt kirjutatud libretost koomilisele ooperile "L'ajo nell'imbarazzo" (1824).
Esmaettekanne toimus 11. juunil 1826 Napoli Teatro Nuovos. Rollide esmaesitajad olid Felice Pellegrini (Don Giulio), Antonio de Bezzi (Enrico), Giacinta Canonici (Gilda), Carlo Casaccia (Gregorio), Francesca Checcherini (Leonarda) ja Giovanni Pace (Simone). Dirigeeris Gaetano Donizetti.
Ooper on Donizetti 1824. aastal Rooma Teatro Valles edukal ettekandmisel olnud koomilise ooperi "L'ajo nell'imbarrazo" („Õpetaja piinlikkuses”) muudetut variant. Napoli Teatro Nuovo impressaario Francesco Tortoli oli huvitatud selle ooperi ettekandmisest ka tema teatris. Kuid Napoli teatrile ei sobinud algvariandi libreto. Tortoli sõlmis Donizettiga 300 tukati suuruse lepingu, et ta kohandaks Roomas esitatud ooperi süžee Napoli publiku maitsele. Uue variandi nimeks valiti "Don Gregorio". Ferretti muutis pisut algteksti, Donizetti pööras retsitatiivid kõnedialoogiks, tõlkis Don Gregorio rolli teksti Napoli dialekti, komponeeris juurde kaks uut duetti ja jättis ühe dueti välja.
Ooper oli ka Napolis menukas, kuid püsis mängukavas vaid ühe hooaja. Samal aastal esitati "Don Gregoriot" ka La Scalas ning 1846. aastal Londonis. Seejärel algas unustuses olemise pikk periood. 20. sajandil ilmus teos Itaalias mängukavva 1959. aastal, kui seda esitati Bergamos Donizetti teatris. Lavastus Wexfordi festivalil 1973. aastal oli väga edukas. Aastatel 1975–1990 olid lavastused veel neljas Euroopa linnas ja 2007. aastal veel kord Bergamos.
Don Giulio on kindlalt veendunud, et kasvatab oma poegi nii. Et nad naistest eemale hoiaksid naistest teadmata. Tulemuseks on, et noorem poeg Pippetto armub ülepeakaela endast tublisti vanemasse majapidajannasse Leonardasse, ainsasse naisesse, keda ta kunagi on näinud. Seiklushimulisem Enrico abiellub salaja Gildaga, kellega tal on juba poeg. Tänu õpetaja Don Gregorio kavalatele nippidele mõistab Don Giulio oma õpetamissüsteemi hullumeelsust ning õnnistab poja ja Gilda vahelist abielu.