Füsioterapeut

Füsioterapeut (inglise keeles Physiotherapist) on kõrgharidusega vastava teoreetilise ning praktilise väljaõppe saanud spetsialist, kes tegeleb liigutuste funktsiooni hindamise ja taastamisega.

Millega tegeleb füsioterapeut

[muuda | muuda lähteteksti]

Füsioterapeut hindab tugi-liikumisaparaadi seisundit, koostab spetsiaalse raviprogrammi, mis vastab patsiendi vajadustele ja on talle jõukohane. Füsioterapeudi ülesannete hulka kuulub jälgida raviprotsessi ja muuta eelnevalt koostatud programmi, kui see on vajalik.

Füsioterapeudi poole ei pea tingimata pöörduma kindla probleemiga, kasuks tuleb rutiinne kontroll, veendumaks, et füüsiline võimekus vastab kliendi soovidele. Füsioterapeut kaalub kõiki saadaval olevaid ravivõtteid ning teeb vastavalt hindamisel leitule otsuse, mis viiks aitaks inimesel võimalikult kiirelt paraneda.

Füsioterapeudi tööülesanded

[muuda | muuda lähteteksti]

Füsioterapeudi tööülesanded on kliendi funktsionaalsete võimete hindamine ja parandamine, kliendi nõustamine, töö dokumenteerimine ning abivahendite kohandamine. Kliendi funktsionaalsete võimete parandamiseks kasutab ta kehalisi harjutusi (rööbas puudel, matil, teraapiapallil, basseinis), massaaži ja erinevaid füüsikalise ravi meetodeid. Füsioteraapia protsess koosneb erinevatest etappidest: füsioterapeutilisest hindamisest, füsioteraapia planeerimisest ja teostusest ning seatud eesmärkidele hinnangu andmisest. Füsioteraapia eesmärk on ennetada, leevendada või korrigeerida liikumispiiranguid ja funktsionaalseid häireid, mis võivad olla tingitud erinevatest terviseprobleemidest, vigastustest, operatsioonidest või vananemisest.

Füsioterapeudi poole pöördutakse tavaliselt sooviga probleeme ennetada, neid ravida, või aru saada, miks ja kuidas tekivad korduvad vigastused. Põhjalik hindamine on eduka raviseansi ja paranemisprotsessi alustala. Seetõttu on füsioterapeudi esmane tööprotsess hindamine, millega saab tuvastada võimalikud murekohad ning seeläbi leida võimalikud ravivõimalused.

Füsioterapeudid kasutavad erinevaid meetodeid ja harjutusi, et aidata patsientidel taastada või parandada lihasjõudu, liikuvust, tasakaalu ja koordinatsiooni. Lisaks tegelevad nad valu leevendamisega ning õpetavad patsientidele eneseabi harjutusi ja strateegiaid, et säilitada või parandada nende üldist elukvaliteeti.

Füsioterapeudid võivad töötada erinevates tervishoiuasutustes, sealhulgas haiglates, kliinikutes, taastusravikeskustes, spordimeditsiini valdkonnas või iseseisva praktikuna. Nende tegevus on suunatud mitmesuguste patsientide, sealhulgas laste, täiskasvanute ja eakate abistamisele erinevate terviseprobleemide korral.

Statsionaarne füsioteraapia

[muuda | muuda lähteteksti]

Statsionaarset füsioteraapiat läheb vaja patsientidel, kes lähevad haiglasse operatsioonile. Statsionaarse ravi korral jääb inimene haiglasse arstide järelvalve alla ööpäevaks. Kui patsient tuleb haiglasse, siis selgitatakse talle, millises seisundis on ta tõenäoliselt pärast operatsiooni ja millise iseloomuga operatsioon teda ees ootab. Lisaks saab ta infot mida tuleb edasi teha pärast lõikust. Füsioterapeut aitab peale operatsiooni patsiendil taastuda ja õpetab patsiendile selgeks esimesed kiireimaks taastumiseks vajalikud harjutused.

Tegevusluba

[muuda | muuda lähteteksti]

Kui Eestis soovitakse osutada füsioteraapia teenust siis on füsioterapeudi tegevusluba kohustuslik. Seda sõltumata kas teenust osutatakse Tervisekassa rahastusel või patsiendile tasulisena.

Füsioterapeutide patsiendikindlustus

[muuda | muuda lähteteksti]

Alates 1.november 2024 on Eestis kohustustlik patsiendikindlustus ehk tervishoiutöötaja kohustuslik vastuskindlustus. Seaduse kohaselt on kõigil tervishoiuteenuse osutajatel (sh füsioterapeutidel) kohustus sõlmida kohustuslik vastutuskindlustuse leping sellest 30 päeva jooksul ehk 1. detsembriks 2024.

Füsioterapeudi haridus

[muuda | muuda lähteteksti]

Eestis saab füsioterapeudi hariduse omandada Eesti Tervishoiukõrgkoolis ja Tartu Ülikoolis. Tartu Ülikooli bakalaureuseõppe lõpetanu saab füsioterapeudi kutse (tase 6). Diplom annab õiguse töötada füsioterapeudina nii kliinilises keskkonnas kui ka erasektoris. Eesti Tervishoiukõrgkooli lõpetanud ja rakenduskõrghariduse diplomi saanuna on füsioterapeudil võimalik asuda erialasele tööle füsioterapeudina.

Füsioterapeudi kutsetunnistuse kehtivus

[muuda | muuda lähteteksti]

Füsioterapeudi kutsetunnistuse kehtivuse aeg on 5 aastat, peale seda tuleb füsioterapeudil taotleda uut kutsetunnistust. Kutsetunnistuse andmise kord on kinnitatud Tervishoiu Kutsenõukogu poolt 29. mais 2020. aastal.

Eestis saab füsioterapeudi haridust kontrollida Eesti Füsioterapeutide Liidu leheküljelt.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Füsioterapeutide Liit

Eesti Tervishoiukõrgkool

Tartu Ülikool

Sotsiaalministeerium