Holistiline veterinaarmeditsiin

Holistiline veterinaarmeditsiin on veterinaarmeditsiini alaliik, kus loomade ravimisel kasutatakse alternatiivmeditsiinilisi võtteid.

Holistilised loomaravitsejad rõhuvad empaatiale ja minimaalsele invasiivsusele.  Alternatiivsed ravid, mida holistiline loomaravitseja võib pakkuda, on järgmised: akupunktuur, ravimtaimede meditsiin, homöopaatiarahvameditsiin, massaažiteraapia ja kiropraktika. Tõendid erinevate holistiliste veterinaarmeditsiini ravide efektiivsuse kohta on varieeruvad.[1]

Definitsioon

[muuda | muuda lähteteksti]

Paljud loomaravitsejad kasutavad erinevaid termineid, kirjeldamaks sõna "holistiline" tähendust. Sünonüümidena kasutatakse koos sõnaga "veterinaarmeditsiin" ka epiteete "alternatiivne", "täiendav" ja "integreeriv". Holistiline veterinaar on loomaravitseja, kes oma töös kasutab nii traditsioonilisi kui ka alternatiivseid ravivõimalusi. Holistiline loomaravitseja huvitub lisaks haigusloole ka geneetikast, toitumisest, keskkonnast, peresuhetest, stressitasemest ja muudest teguritest.

Ameerika Holistiline Veterinaarmeditsiini Ühing (AHVMA) ütleb, et holistiline meditsiin on humaanne. Holistilises meditsiinis edendatavad tehnikad on minimaalselt invasiivsed ja rõhuvad patsiendi heaolule, elustiilile ja stressi maandamisele. Holistiline mõtteviis keskendub armastusele, empaatiale ja austusele.[2] Patsiendi tundlikkuse korral vähendatakse vereanalüüside, röntgeni ja sarnaste diagnostiliste tehnikate kasutamist ravi määramisel.[1] Peaaegu kõiki inimeste alternatiivmeditsiini ja -teraapia vorme kasutatakse ka holistilises veterinaarmeditsiinis.[1]

Veterinaarne akupunktuur

[muuda | muuda lähteteksti]

Akupunktuuri kasutatakse loomadel tavaliselt mittenakkava põletiku, halvatuse või valu ravimiseks. Väikeloomadel on akupunktuuri kasutatud, et ravida liigesepõletikku, puusaliigese düsplaasiat, kasside astmat, kõhulahtisust ja teatud sigimisprobleeme. Suurloomade puhul on akupunktuuri kasutatud allergilise dermatiidi, näonärvide paralüüsi, hingamisprobleemide, akuutse kõhuvalu ja sigimisprobleeme ravimiseks.[4] Akupunktuur on kasutusel ka loomade võidujooksudel ja näitustel.[3]

Veterinaarne homöopaatia

[muuda | muuda lähteteksti]

Rahvusvaheliselt esindab ja toetab homöopaatiat veterinaarmeditsiinis Rahvusvaheline Veterinaarhomöopaatide Ühing (IAVH). Homöopaatia kasutamist veterinaarmeditsiinis peetakse vastuoluliseks, sest vähesed olemasolevad uuringud ei vasta kõrgele teaduslikule standardile, et kinnitada homöopaatilise ravi tõhusust. Uuringud on näidanud, et loomadele platseebo andmine võib suurendada loomaomanike usku ravi efektiivsusesse, kui tegelikult mõju puudub.

Veterinaarne kiropraktika

[muuda | muuda lähteteksti]

Veterinaarset kiropraktikat tuntakse ka kui manuaalteraapiat.[4] Suurloomadel kiropraktilise ravi kasutamine ulatub XX sajandi algusse.[5] Seda ravimismeetodit kasutavad kiropraktikud enamasti hobustel, võidujooksudel osalevatel inglise hurtadel ja muudel lemmikloomadel.[6] Kiropraktikaga kaasneb teatud risk, sest isegi oskuslik tegevus võib kaasa tuua vigastusi.[7][8]

Enne ravi alustamist kontrollib kiropraktik looma kõnnakut, kehahoiakut ning selgroolülide ja jäsemete asetust. Kiropraktik võib anda ka neuroloogilisi hinnanguid. Lisaks selgroo manipulatsioonile võidakse teha korrigeerivaid protseduure ka jäsemete liigestele ja kraniaalsetele õmblustele.[9]

  1. 1,0 1,1 http://www.ahvma.org/?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=1
  2. http://www.ahvma.org
  3. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 15. juuli 2013. Vaadatud 19. novembril 2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  4.  Haussler, KK (2010). "The role of manual therapies in equine pain management.". Vet Clin North Am Equine Pract26 (3): 579–601.
  5. Complementary and alternative veterinary medicine–such as acupuncture, herbs and chiropractic–becoming more mainstream" (Press release). American Veterinary Medical Association. 2007-07-14. Archived from the original on May 20, 2008. Retrieved 2008-05-30.
  6. Kayne, Steven (2004). Veterinary Pharmacy. Pharmaceutical Press. p. 143. ISBN 0-85369-534-2. Retrieved 2008-04-22.
  7. Ramey D, Keating JC, Imrie R, Bowles D (March 2000). "Claims for veterinary chiropractic unjustified"Can. Vet. J41 (3): 169–70.
  8. Taylor L, Romano L (March 2000). "Claims for veterinary chiropractic unjustified - A reply"Can. Vet. J41 (3): 169–170.
  9. Ellen Shenk (2005). Careers with Animals: Exploring Occupations Involving Dogs, Horses, Cats. Stackpole Books. ISBN 0-8117-2962-1.