See artikkel vajab toimetamist. (November 2017) |
Keskkonnadisain on kujunduskunst, mis pakub probleemilahendusi keskkonnateemadel. Keskkonnadisain hoiab ära elukeskkonnale ohtlike mõjusid ning tegeleb nende kõrvaldamisega. Keskkonnadisain on säästlik ja loodussõbralik. Keskkonnadisaini eesmärk on toota tooteid, mis oma olelusringi jooksul mõjutaksid keskkonda võimalikult vähe.[1][2][3]
Keskkonnadisaini saab nimetada ka universaalseks disainiks. Universaalne disain on suunatud kõigile inimestele, sõltumata nende east, kehakujust või võimetest, võttes arvesse kõiki keskkonnaga seotud probleeme ja teemasid.
Selleks, et toode keskkonda võimalikult vähe mõjutaks, on vaja mõelda mitmetele aspektidele, mis 80% tekivad toote disainimisprotsessis. Disainimisprotsessis arutletakse toote materjali üle, mõeldakse loodusvaradele ja toodete tootmisele üldiselt. Samuti pakendamisele, erinevate jääkide ja mürgiste ainete kõrvaldamisele ning toote ringlusele.
Õpilased kes on huvitatud keskkonnadisainist, saavad soovi korral taotleda professionaalset akadeemilist haridust antud valdkonnas. See interdistsiplinaarne valdkond on sageli tugevas seoses kolledžite ja ülikoolide arhitektuuri ja planeerimise osakondadega.
Keskkonnadisaini kursuste hulka võivad kuuluda kogukonna disaini, valitsuse poliitik, haridusalase arengu, maakasutuse, keskkonnakaitse ja ajaloolise säilimise teemad.
Erinevalt linnaplaneerimis- ja arhitektuuriprogrammidest keskenduvad keskkonna projekteerimise programmid disainipõhimõtetele, mis keskenduvad jätkusuutlikkusele ja madalale ökoloogilisele mõjule. Enamik programme sisaldab lisaks praktilist õpet õppetööde, praktikakohtade või praktikumide kaudu.
Mõned populaarsed keskkonnadisaini ametid on järgmised:
Eesti kunstiakadeemias saab õppida keskkonnadisainist lähemalt. Keskkonnadisaini eriala kuulub kujunduskunsti õppekavasse ning on mõeldud isikutele, kes soovivad omandada bakalaureuse kraadi töö/pere kõrvalt ning/või kes elavad Eesti kaugemates regioonides.
Roheline mõtteviis tegeleb probleemidega, milleks on:
Järgnevalt mitmed näited kuulsatest brändidest, mis keskkonnadisainiga tegelevad.
-kasutab kohapeal toodetud orgaanilisi materjale.
- selle brändi tooted näevad välja kui täisnahksed, ometi töötab „Freedom of animals“ taaskasutatud materjalidega, kasutades ka vähest elektrikulu (70% vähem kui paljud teised brändid oma tooteid tootes).
Kowtow
- kasutab 100% orgaanilist puuvilla.
- toodab looduslikke šampoone, vannivahtu ja kosmeetikume.
- toodab erinevaid orgaanilisi teesid.
- disainer, kes kasutab oma toodete tegemisel jääke ning tema kollektsioonide tootmine säästab keskmiselt 75% vett ja 88% elektrit.