Kuradipuu

Kuradipuu ehk mandžuuria araalia
Kuradipuu
Kuradipuu
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Hõimkond Õistaimed Magnoliophyta
Klass Kaheidulehelised Magnoliopsida
Selts Sarikalaadsed Apiales
Sugukond Araalialised Araliaceae
Perekond Aralia
Liik Kuradipuu ehk mandžuuria araalia
Binaarne nimetus
Aralia elata
(Miq.) Seem., 1868

Kuradipuu ehk mandžuuria araalia (Aralia elata (Miq.) Seem. ehk Aralia mandschuria Maxim) on araalialiste (Araliaceae) sugukonda kuuluv väike puu.[1][2]

Väike 3–5 meetri kõrgune puu, mille peenikest harunemata tüve katavad tihedalt lühikesed ogad, mille järgi on puu arvatavasti nimetuse saanud. Lehed on suured, kaheli sulgjad, kujult munajad kuni elliptilised. Õied kollakasvalged, asetsevad ebasarikana. Vili on 5-seemneline sinakasmust marjataoline luuvili [3][4].

Looduslikult kasvab Kirde-Hiinas, Koreas ja Venemaal Kaug-Idas Primorje segametsades. Eestis kasvatatakse parkides ja aedades ilutaimena[3][4].

Droogina kasutatakse triterpeenseid saponiine sisaldavaid juuri, mida kogutakse sügisel 5–15 aastastelt puudelt[3][4].

Toimelt sarnane ženšenniga. Kuradipuu juur on füüsilist ja vaimset töövõimet suurendav, immuunsüsteemi tugevdav. Kasutatakse tavaliselt tinktuurina väsimuse, nõrkuse,  madala vererõhu ja depressiivsuse korral[3][4]. Kuradipuu lehtedel on ka üldergutav toime, kuigi neil on teistsugune saponiine koostis. Kuradipuud lisatakse ka toniseeriva toimega karastusjookidele[3][4].

Tõstab vererõhku ning võib põhjustada uinumis ja unehäireid[4].

Teised liigid

[muuda | muuda lähteteksti]

Teiste araalialiikide hulgas kuradipuule oma omaduste poolest väärilist ei leidu. Üksnes Põhja-Ameerikas kasvaval Aralia hispida’l on mõningane toniseeriv toime[4].

  1. "Eestikeelsete taimenimede andmebaas". Vaadatud 14.12.2020.
  2. "Aralia elata (Miq.) Seem. GRIN-Global". Vaadatud 14.12.2020.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Raal, A. (2010). "Farmakognoosia". Õpik kõrgkoolidele. Tartu Ülikooli Kirjastus. 479.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 Raal, Ain (2010). "Maailma ravimtaimede entsüklopeedia". Eesti Entsüklopeediakirjastus, Tallinn.