See artikkel ootab keeletoimetamist. (Märts 2018) |
See artikkel vajab toimetamist. (Märts 2018) |
Artiklis ei ole piisavalt viiteid. |
Leeklamp on tööriist, millega saab materjale kiirelt kuumutada. Enamasti on leeklambid tänapäeval gaasipõletid, mille kuuma, kontsentreeritud leeki saab kasutada materjalide (näiteks õhu, metalli, plastiku) kuumutamiseks ja sulatamiseks. Leeklampi kasutatakse näiteks metalli vormimisel selle kõvenemise ja tahkumise kiirendamiseks.
Leeklampe võib leida mitmesuguste meditsiinivahendite, näiteks vereanalüsaatorite, hulgast. Ühe rakendusena paigaldati leeklamp vereanalüsaatori sisse, et reaalajas filmida küvetti, mis võimaldas verd hoiustada ja seda kontrollida aparaadi pinnal.
Tavaliselt nimetatakse leeklampe jootepõletiks. Ehete valmistamisel kasutatavad põletid töötavad sageli butaani, propaani, MAPP gaasi või propaani ja hapniku seguga. Leeklambid töötavad efekttivsemalt teatud metallidega, nagu näiteks sterling, kuld ja vask, kuna leek suudab neid metalle kuumutada kõrgemale temperatuurile kui traditsioonilised jootekolvid ja püstolkolvid.
Leeklambid on laialt kasutuses töötlevas tööstuses. Leeklampe kasutatakse näiteks suure jõudlusega stantsimisel, kõvendamisel, kuivatamisel, termokahandamisel, õhkkütteseadmetes, steriliseerimisel, liimi aktiveerimisel, õhupuhastites ja õhknugades vedeliku minemapuhumisel.
Spetsiaalse plasmaküttegapõletiga saab üles soojendada ehituslikku pinnast. Eelnimetatud tehnoloogia on osutunud kasulikuks hoonete ja rajatiste tugevama aluspinna konstrueerimisel. Seda tehnoloogiat veel arendatakse, kuid prototüübi katsetamisel oli see edukas.