See artikkel vajab toimetamist. (Veebruar 2022) |
Leonard Digges (eluaastad ligikaudu 1515–1559) oli inglise matemaatik ja maamõõtja, tuntud arhitekt ja kindlustusmeister.[1] Ta rakendas oma matemaatikateadmisi geodeesias.
Tema vanemad olid James Digges ja Philippe Engham. Digges oli abielus ning tal oli kuus last, 3 poega ja 3 tütart.[2]
Tal ei olnud kõrgharidust. Arvatakse, et ta võis olla õppinud Oxfordis, kuid tõestusmaterjali, et kool lõpetatud sai, ei ole.[3] Tema saavutustele pani aluse see, et ta pere oli väga jõukas, mis tagas isegi ilma hariduseta talle piisavad vahendid ja võimalused tegemaks seda, mida Digges oma elu jooksul suutis.
Teodoliidiks nimetatakse optilist riista, mida kasutatakse nurkade mõõtmiseks ettenähtud nähtavate punktide vahel horisontaal- ja vertikaaltasandil.[7] Peamine eesmärk on maamõõtmine, kuid seda on kasutatud hoonete ja infrastruktuuride ehitamisel.
Teodoliit koosneb teisaldatavast teleskoobist, mis võimaldab pöörata ümber vertikaal- ja horisontaaltelje. Algsest teodoliidi versioonist pilte leida ei ole, kuid olemasolevast teodoliidist tehti kaasaegne versioon umbes 1700. aastatel, kuhu panustasid ka teised teadlased.
Leonard mainis sõna theodolitus esimest korda 1571. aasta geodeesiaõpikus. Sellel mõõdistusseadmel oli ümmargune rõngas või plaat, mis oli jagatud 360 kraadi, ja mõlemas otsas pöörlev alidaad, mille mõlemas otsas oli sihikuid.
Alates 1571. aastast hakati selliseid aparaate kasutama laialdaselt üle maailma.
Teodoliiti ja paljusid teisi isa teooriaid arendas ka Diggesi poeg Thomas Digges. Thomas Digges oli samuti tugev matemaatik ja kutsumuselt isaga üsna sarnane. Tänu temale said paljud isa algatatud/tehtud asjad lõpetatud ja toodud tänapäeva.