See artikkel ootab keeletoimetamist. (Juuli 2024) |
Mochi on Jaapani riisikook. Traditsioonilise mochi valmistamiseks kasutatakse lühiteralist riisi, mis pestakse, leotatakse ja hautatakse pehmeks. Hautatud riis tambitakse kleepjaks, tainalaadseks massiks, mis lõigatakse ja voolitakse meelepärasesse vormi.
Mochi on traditsiooniline Jaapani uusaasta magustoit, kuid seda süüakse aasta läbi.
Mochi on üsna väikese kalorsuse ning rasva- ja valgusisaldusega.[1] Mochi ei sisalda gluteeni ega kolesterooli.[1]
Traditsiooniliselt on mochi valmistamine tähtis kultuurne sündmus, millesse kaasatakse oma lähedased ja pereliikmed. Ehkki see on tänapäeval haruldane, toimub traditsiooniline mochi valmistamine endiselt usklikkes kogukondades ja traditsioonilistes Jaapani majapidamistes.[2]
Traditsioonilist mochi tampimise protsessi kutsutakse mochi-tsuki'ks.[3]
Mochi retsept hõlmab ainult kahte komponenti: lühiteralist riisi ja vett.
Traditsiooniline Mochi valmistamine koosneb neljast etapist[4]:
Tänapäeval valmistatakse mochit tüüpiliselt kahel viisil: lühiteralisest riisist või riisijahust.[5]
Kaasaegne, riisist mochi valmistamine järgib põhimõttelt samu etappe nagu traditsiooniline valmistamismeetod, aga riisi vormimine kleepjaks massiks toimub masinas, mitte uhmris ja käsitsi.
Riisijahust mochi valmistatakse kolmes etapis[5]:
Riisijahust mochi valmistamisel jääb ära vaevaline riisi tampimise protsess, mistõttu on see lihtsam ja laialdasemalt levinud valmistamisviis.
Paljud traditsioonilised wagashid (Jaapani traditsioonilised maiustused) on valmistatud mochiga. Daifuku on pehme ümmargune mochi, mis on täidetud magusa täidisega, näiteks magustatud punase oa pasta (an) või valge oa pasta (shiro an)[4].
Dango (jaapani keeles 団子) on mochiko'st (riisijahust) valmistatud Jaapani pelmeen, mis on seotud mochi'ga. Seda serveeritakse sageli rohelise teega.[4]
Kolm kuni neli dangot serveeritakse sageli vardas. Paljud dango sordid on tavaliselt saanud nime erinevate maitseainete järgi, mida neile serveeritakse[4]: