Gladys Viirand-Kivi (sünninimi Gladys Onix, hiljem Gladys Onix Kivi ja Gladys Kivi, esinejanimi Narda Onyx; 20. detsember 1931 Tallinn – 18. märts 1991 Ventura, California) oli Eesti päritolu USA filminäitleja.
Gladys Onix Kivi oli Ferdinand Friedrich Oniksi tütar, kes mängis Draamateatris. Teise maailmasõja ajal, 1944. aastal põgenes Gladys Onix Kivi vanavanemate, ema ja kaheaastase vennaga Eestist. Plaan oli minna paadiga Rootsi, kuid kuna nad väitsid end olevat sakslased, toimetati nad Saksamaale Danzigisse. Tänu heale saksa keele oskusele leidsid pere täiskasvanud seal tööd ja tulid võõrsil toime. Mõne aja pärast õnnestus perel pääseda Bonni Punase Risti esindusse, kus hoolitseti nende kui Rootsi põgenike eest. Hiljem saadetigi pere Bonnist Rootsi.
Gladys Onix Kivi oli juba Eestis elades lapsnäitlejana teatrieluga kokku puutunud. Ka Rootsis sai ta näitlejana tööd.
Seejärel siirdus pere Suurbritanniasse Londonisse, kus Gladys Kivi töötas The Old Vici teatris ning õppis Morley kolledži teatrikoolis.
Järgmine siht oli perel Kanada – seal oli Gladys Kivi põhitööl Torontos kontoriametnik. Ta näitles küll teatris ja esines mõnes telesaates, kuid erilist edenemist tema näitlejakarjääris ei toimunud.
Kanadas tutvus Gladys Eesti päritolu põgeniku Jüri Viirandiga, kes hiljem Ameerika Ühendriikides kandis nime George Virand, kellega abiellus. Koos hakati pidama Hollywoodi-plaane. Gladys Viirand sai sealt väikseid rolle telefilmides, kuid probleemiks kujunes see, et tal polnud Ameerikas töö- ja elamisluba. Turistiviisa tähendas, et ta pidi alati teatud aja tagant Kanadasse naasma.
1955. aastal toimus läbimurre: näitleja sai Metro-Goldwyn-Mayerilt väikese rolli peale filmilepingu: ta pääses filmi "Gaby", mille peaosas oli Prantsuse päritolu filmistaar Leslie Caron.[1] Viirand-Kivi sai koos abikaasaga USA-sse Hollywoodi kolida, sest MGM hankis seni puudunud elamis- ja tööloa väga kiiresti. Filmi "Gaby" võtted kestsid kolm kuud ja film jõudis kinodesse 1956. aastal. Narda Onyx agent oli kuulus Erwin Wynn Rocamora, kes sooritas enesetapu 1959 aastal.
Kuue aasta jooksul mängis eestlanna Narda Onyxina ligikaudu 70 tele- ja kinofilmis, enne kui sai 20. oktoobril 1961 USA kodakondsuse.
Ta mängis näiteks draamasarjades "The Beverly Hillbillies", "Have Gun - Will Travel" ja "The Man from U.N.C.L.E.".
Filmis "Hitler" (1962) kehastas ta Gretl Brauni ja filmis "Jesse James Meets Frankenstein's Daughter" (1966) Maria Frankensteini.
Gladys Viirand-Kivi kirjutas pseudonüümi Narda Onyx all Johnny Weissmülleri elulooraamatu "Water, world & Weissmuller : a biography", mis ilmus 1964. aastal Los Angelese kirjastuses VION Publishing.[2] Raamatu maht on 330 lehekülge, sealhulgas on 26 lehekülge fotosid.
Gladys Viirandi isa oli Ferdinand Friedrich Oniks, kuid Gladys Viirandi ema Gerda ei elanud temaga kuigi kaua koos – naisel oli vähemalt kolm abielu. Ema Gerda (sündinud Anton, Torontosse kolides Kivi, viimase abielunimega Remmel) töötas Torontos kinnisvara alal.