Purpurpuu

Purpurpuu (Peltogyne) on liblikõieliste sugukonda ja purpurpuu perekonda kuuluv heitlehine lehtpuu.

Purpurpuu kasvab suuremas osas Kesk- ja Lõuna-Ameerika troopilistes vihmametsades, ulatudes Kagu-Brasiiliani.

Purpurpuu
Purpurpuu
Purpurpuu
Taksonoomia
Riik Taimed Plantae
Selts Oalaadsed Fabales
Sugukond Liblikõielised Fabaceae
Alamsugukond Triibus Detarioideae
Perekond Peltogyne
Liik Purpurpuu
Binaarne nimetus
Peltogyne purpurea

Puuliigi üldkirjeldus

[muuda | muuda lähteteksti]

Puu võib kasvada 40–50 meetri kõrguseks ja tüve diameeter võib olla kuni 1,5 meetrit. Puu sirge ja silindriline oksteta tüvi on 18–27 m kõrge. Vahetult pärast puu lõikamist on puit helepruun, mis mõne minuti pärast värvub erepurpurseks, mille poolest on puit väga hinnatud. Õied on väikesed, kuni viie valge kroonlehega, õied moodustavad kasvades pöörise. Lehed paiknevad vahelduvalt, jaotatud sümmeetrilisteks lehepaarideks, lehe pikkus on 5–10 cm ja laius 2–4 cm. Täiskasvanud puud on küll heitlehised, kuid nooremad taimed ei heida lehti. Puu on kaunviljaline ja kaunas on üks seeme.

Mehaanilised omadused

[muuda | muuda lähteteksti]

Puidu tihedus on 800–1000 kg/m3, keskmiselt 860 kg/m3. Puit on jäik, raskesti painutatav ja vähekriibitav. Puit on suhteliselt raskesti töödeldav ja eritab kuumutamisel vaiku. Töödeldud puit jääb sile, on hästi liimitav ja vahatatav ning puit kuivab üsna kiiresti. Puidu kiud on enamasti sirged, aga võib olla ka laineline ja mitte korrapärane kiudude asetus.

Puitu kasutatakse ehitiste väliskonstruktsioonides, sillaehituses, samuti majaehituses. Sobib eriti hästi mööbli, põrandate, parketi valmistamiseks, kasutatakse laevaehituses, toolide käsipuudeks, puutööks, piljardilaudade valmistamiseks ning muusika instrumentide valmistamiseks. Dalbergionh on väga kallis puu, selle pärast seda kasutatakse väikestes projektides. Puidu tolm võib põhjustada nahaärritust ja iiveldust, kuna puit sisaldab Dalbergione (neoflavonoid), mille tõttu ei sobi ehismaterjaliks paljudele inimestele.