Rogain on pika kontrollajaga võistkondlik valikorienteerumine. Eesmärk on koguda kontrollaja jooksul võimalikult suur punktisumma maastikule paigutatud kontrollpunktide läbimisest. Kontrollpunktide väärtus on erinev ning sõltub kaugusest ja tehnilisest keerukusest.
Rogaini tiitlivõistlustel on kontrollaeg 24 tundi. 24-tunnise rogaini rajal on kontrollpunkte suurusjärgus 60–100. Rahvaspordivõistlusi korraldatakse ka lühema kontrollajaga (6, 8 või 12 tundi). Võistkonnas võib olla 2–5 liiget ning võistkond peab liikuma koos. Maailmameistrivõistlustel võib võistkonnas olla 2 või 3 liiget. Võistluse ajal võib pöörduda tagasi võistluskeskusse, et puhata, süüa ja varustust täiendada.
Rogaini tiitlivõistlused korraldatakse tavaliselt täiskuule lähimal nädalavahetusel. Võistluse start on reeglina laupäeva keskpäeval kell 12.00 ja finišpühapäeva keskpäeval kell 12.00. 24-tunnise rogaini puhul on olulise kaaluga öine orienteerumine. Sõltuvalt võistluse toimumise kohast ja aastaajast on pimedat aega enamasti 6–14 tundi.
Tulemusi arvestatakse kolmes põhiklassis mees-, nais- ja segavõistkondadele. Lisaks kolmele põhiklassile on eraldi võistlusklassid juunioridele (kuni 23-aastased), veteranidele (40-aastased ja vanemad), superveteranidele (55-aastased ja vanemad) ja ultraveteranidele (65-aastased ja vanemad).
Võistlusspordina on rogain väga head vastupidavust ja orienteerumisoskust nõudev kestvusspordiala. Tippvõistkonnad läbivad ööpäeva jooksul üle 100 kilomeetri, sageli raske läbitavusega ja mägistel maastikel. Kuna kontrollpunktide läbimise järjekord ei ole ette antud, nõuab rogain ka head raja planeerimise ja teevaliku oskust, samuti oskust õigesti hinnata oma jõuvarusid ja maastikul liikumise kiirust. Oluline on ka oskus kaarti tõlgendada. Rahvaspordina on rogain orienteerumismatk, et koos võistkonnakaaslastega nautida huvitavaid maastikke.[1]
Rogainivõistlustel kasutatakse kaarte, mis on tavaliselt mõõtkavas 1:25000 kuni 1:50000, kõrgusjoonte vahega 5–20 meetrit. Abivahenditena on lubatud kasutada vaid kompassi ja kella. Öisel ajal orienteerumiseks kasutatakse otsmikulampe. Kontrollpunktide tähistena on kasutusel rahvusvahelised orienteerumistähised. Kontrollpunktide läbimise ja võistkonnaliikmete koosliikumise tõendamiseks kasutatakse elektroonilist märkesüsteemi – Euroopas on selleks peamiselt SportIdent, Austraalias ja Uus-Meremaal NavLight.
Rogain on kasvanud välja ööpäevastest matkadest. Rogaini nimi ja võistlusformaat võeti kasutusele Austraalias 1976. aastal [2]. Termin "rogain" on tuletatud spordiala algatajate eesnimedest, kes olid ka esimese rogaini korraldajad Austraalias – Rod Phillips, Gail Davis (Phillips) ja Neil Phillips ehk kokku RoGaiNe, mis on kasutusel selle spordiala võistluse nimena inglise keeles. Eesti keeles on spordiala nimi "rogain", tegevus "rogainima" ja sportlane "rogainija".
Eestis harrastatakse rogaini alates 1999. aastast, mil TA Orienteerumisklubi korraldas esimese kaheksatunnise rogaini. Sellest ajast on Eesti rogainidel osalejate koguarv kasvanud. Viimastel aastatel on Eesti suurimal, TAOK rogainil, osalenud 800–900 osavõtjat. Aastal 2007 osales 437 võistkonda kokku 1158 võistlejaga, mis on seni maailma osavõturohkeim rogain. Eestis koordineerib rogaini kui spordiala Eesti Orienteerumisliit (EOL). EOL on IRFi liige 2010. aastast. Eesti rogainijad on võitnud rogaini tiitlivõistlustelt palju medaleid. 2012. aastal TšehhiMaagimäestikus tulid Rain Eensaar ja Silver Eensaar rogaini maailmameistriteks ja kordasid seda saavutust 2013. aastal VenemaalPihkva oblastis toimunud MMil.[3][4] 2014. aasta rogaini MMil USAs Lõuna-Dakota osariigis Black Hillsi mäestikus tulid Silver ja Rain Eensaar kolmandat korda maailmameistriks, seekord oli nende meeskonnas ka Timmo Tammemäe ja esmakordselt tuldi meeskondlikus arvestuses rogaini maailmameistriks kolmeliikmelise võistkonnaga.[5]
Eesti kui rogainimaa rahvusvahelist staatust peegeldab ka rogaini tiitlivõistluste korraldamise usaldamine Eestile. 2005. aastal korraldas OK OrionNõval 2. Euroopa rogaini meistrivõistlused. 2008. aastal korraldas TAOK Karula rahvuspargis 8. rogaini maailmameistrivõistlused. Euroopa meistrivõistlused rogainis on toimunud veel 2014. aastal Oraval ja 2021. aastal Otepääl.
Eesti rogainijate medalivõidud rahvusvahelistel tiitlivõistlustel