Rubiinklaas on sügavpunase värvusega klaas, millele annab värvuse erilise menetlusega klaasimassi sulatatud kuldkloriid.
Rubiinklaasi saamiseks lisatakse klaasimassi kolloidne kuldkloriidilahus, mida saadakse metallilise kulla lahustamisel kuningvees. Mõnikord lisatakse ka väike kogus tinakloriidi. Rubiinklaasi tootmise protsess on keerukas ja kallis.[1]
Klaasile annavad punase värvuse kolloidse kulla osakesed. Efekti mikroskoopiliseks põhjuseks on nn. pinnaplasmonid - kulla juhtivuselektronide "gaasi" võnkumised osakeste pindkihis. Pinnaplasmonite sagedus sõltub tugevalt kullaosakeste suurusest ja ilmneb kullakolloidide spektrites karakteerse neeldumisribana piirkonnas 500 ... 600 nm[2].
Rubiinklaasi osati valmistada juba antiikajal. Vahepeal tema valmistamise meetod unustati, leiutati aga uuesti 1679. a. Johann Kunckel von Löwensterni poolt, kes sulatas klaasimassi sisse Cassiuse purpurit (kullakolloid tina(IV)hüdroksiid geelis).
Rubiinklaasi tootmise eripära seisneb asjaolus, et esialgu on klaasimass halli värvusega ja alles pärast uuesti kuumutamist muutub see punaseks[3]. Kuni 19. sajandi lõpuni, mil selle avastasid Ehrenfeldi klaasimeistrid, tootsid Böömi klaasimeistrid punast klaasi kasutades vaske[4].