See artikkel räägib mosaiigikunstis kasutatavast klaasist. Värvipigmendi kohta vaata artiklit Smalt (pigment).
Smalt on värviline läbipaistmatu klaas, mis on valmistatud erilise tehnoloogiaga ja millele on lisatud eri värvust andvaid metallioksiide. Antiiksetes ja Bütsantsi mosaiikides on kasutatud väikesi kuupjaid smalditükikesi (tesserae 'kuubikud', 'täringud').
Smalt annab laia ja särava värvipaleti. Käsitsi valmistatud klaasis esineb ebatasasusi, mis annavad mosaiigis väreleva efekti ja lisavad värvile sära ja sügavust. Smalt võib olla ka kuldne ja hõbedane.
Smalt on üks vastupidavamaid materjale. Rooma smaltmosaiigid elasid oma ilu ja heledust kaotamata üle kaks aastatuhandet. Smalt on veekindel, külmakindel ja vastupidav muudes agressiivsetes keskkondades.
Smalditükikeste suurust ja kuju võib piiramatult varieerida, mis koos laia värvivalikuga annab võimalusi erinevate visuaalsete efektide loomiseks. Suureformaadilised lihvimata mosaiigid mõjuvad suurejooneliselt tänu valguse mängule osakeste pindadel. Väikesed poleeritud pinnaga moodulid võimaldavad mosaiikides täpsust ja peent joonistuslikkust (mikromosaiigid).
Smalti saab kasutada nii sise- kui ka välisviimistluses, see on hea materjal monumentaalteoste loomiseks, sh ka kõrge õhuniiskusega aladel ja basseinides.
Smaltmosaiik on kallis tehnika: smaldi tootmine on suhteliselt kallis ning mosaiigitööd on aeganõudvad ja kulukad.