Wetar

Wetari asukoht Indoneesias
Wetari asendikaart

Wetar on saar Indoneesias, suurim Barat Daya saartest.

Wetarist põhjas asub Banda meri. Läänes eraldab teda Ida-Nusa-Tenggara provintsi Väikestesse Sunda saartesse kuuluvast Alorist Ombai väin, lõunas asuvast Timori saarest Wetari väin ja idas olevast Romangi saarest Romangi väin. Wetarist edelasse jääb Ida-Timori suuruselt teine saar Atauro ja kagusse Kisar.[1]

Wetar on osa vulkaanilisest saarekaarest, mis hõlmab Barat Daya ja Sunda saared[1]. Ometi pole saared vulkaanilist päritolu, vaid tekkinud Euraasia laama ja Indo-Austraalia laama kokkupõrkes. Barat Daya saarestiku nimi tähendab 'kagusaared'.

Wetar kuulub Maluku provintsi, olles selle edelapoolseim saar[1].

Wetar ulatub idast läände 130 km ja põhjast lõunasse 45 km. Saare pindala on 3600 km². Saar on 1412 meetrit kõrge[1].

Saarel asub Gunungapi Wetari kihtvulkaan, mis on 282 meetrit kõrge. Ta purskas viimati 1512 ja 1699.

Suurimad asulad Wetaril on Airpanas läänes ja Ilwaki lõunas.[1]

Koos teiste lähedaste saartega kuulub Wetar Wallacea piirkonda, mis eraldab Aasiat ja Austraaliat, Timori ja Wetari ökoregiooni. See piirkond on tuntud omapärase elustiku poolest. Mussoonvihma sajab kindlatel aastaaegadel. Saar on kaetud troopilise kuiva heitlehise metsaga ja osa puid heidab kuivaperioodiks oma lehed maha.

Saarel on mitu kullakaevandust. Neid hallatakse halvasti ja need on keskkonnale ohtlikud.

Saareelanike peamine tegevusala on potipõllundus. Põhiliselt kasvatatakse saagot. Müügiks põllumajandussaadusi ei kasvatata. Kilpkonnakilpe korjatakse ja eksporditakse maadesse, kuhu neid on lubatud müüa.

Päritolult on enamik Wetari elanikke paapuad. Religioosselt kuuluvuselt on nad peamiselt moslemid, aga leidub ka kristlasi.

Wetaril räägitakse malai-polüneesia keelte hulka kuuluvaid timori keeli. Vetari keel on üks neist, aga kokku on neid vähemalt pool tosinat, neid ei räägita mujal kui Wetaril, nende kõnelejate hulk ei ületa sageli tuhandet ja sellepärast on kõik need keeled ohustatud. Rahvastevahelise suhtlemise keelena kasutatakse amboni malai keelt, mis on kreoolkeel, või indoneesia keelt.

Wetar on ümbritsetud korallriffide ja süvikutega.