![]() | See artikkel vajab toimetamist. (Oktoober 2017) |
![]() | See artikkel ootab keeletoimetamist. (Oktoober 2017) |
William Edwards Deming | |
---|---|
![]() William Edwards Deming | |
Sündinud |
14. oktoober 1900 Sioux City, Iowa, USA |
Surnud |
20. detsember 1993 (93-aastaselt) Washington |
Haridus |
University of Wyoming BS University of Colorado MS Yale University PhD |
William Edwards Deming (14. oktoober 1900 – 20. detsember 1993) oli Ameerika statistik, insener ja juhtimiskonsultant. Tema töid peetakse oluliseks kvaliteedijuhtimise tekke ja arengu seisukohalt.
Jaapani Teadlaste ja Inseneride Liidu (JUSE) liikmete kutsel õpetas dr Deming PDSA-tsüklit jaapanlastele[1] 1950. aastal[2].
Tänu oma panusele Jaapani majanduse väljatoomisel sõjajärgsest kriisist on teda peetud kõige mõjukamaks mittejaapanlasest isikuks Jaapani tööstuses. Tema olulisemad tööd on seotud statistilise protsessi kontrolliga, kvaliteedijuhtimise, tervikliku kvaliteedijuhtimise mudeliga (TQM) ja PDCA-tsükli (Plan-Do-Check-Act) arendamisega.
W. E. Demingi lapsepõlv möödus USA-s Iowa osariigis vanaisa talus. Tema ema oli Pluma Irene Edwards, kes oli õppinud muusikat. Tema isa William Albert Deming oli õppinud matemaatikat ja õigusteadust. Vanemad pidasid haridust oluliseks ja andsid selle suhtumise edasi ka oma lastele. W. E. Deming oli kaks korda abielus, tema esimene abikaasa (Agnes Bell) suri noorelt. Koos teise abikaasa Lola Elizabeth Shupega avaldas Deming artikleid.
Deming omandas bakalaureusekraadi (BSc.) elektriinsenerina Wyomingi Ülikoolis ja magistrikraadi (MSc) 1925. aastal Colorado Ülikoolis statistika erialal ning lõpuks doktorikraadi (PhD) Yale'i Ülikoolis 1928. aastal statistilise füüsika erialal.
Demingi vaadete kujunemisele avaldas olulist mõju Walter Shewhart, kellega ta Bell Labsis koostööd tegi ja kelle teooriad statistilise kontrolli meetoditest olid Demingi edaspidiste tööde seisukohast väga olulised.
1940. aastatel kasutati Demingi välja töötatud statistilise protsessi kontrolli tehnoloogiaid strateegiliste toodete kvaliteedi tagamisel. Samuti osales ta Ameerika Sõjaaja Standardite väljatöötamisel Erakorralise Tehnilise Komitee koosseisus.
Pärast lüüasaamist teises maailmasõjas oli Jaapani majandus väga kehvas olukorras. Demingi kutsus Jaapani taastamises osalema kindral Douglas MacArthur. Demingi asjatundlikkus kvaliteedikontrolli tehnikate valdkonnas ja suhtumine Jaapani kultuuri, tõid kaasa suure usalduse tema suhtes, mistõttu teda kaasati rekonstruktsiooni mitmel tasemel. Ta koolitas sadu juhte ja insenere rakendama kvaliteedikontrolli meetodeid. Tema peamine sõnum Jaapani tippjuhtidele oli: kvaliteedi parandamine vähendab kulutusi, suurendab tootlikkust ja turuosa. Paljud tootjad rakendasid Demingi meetodeid ning saavutasid märkimisväärse taseme nii kvaliteedis kui ka tootlikkuses. See omakorda – kombinatsioonis madalamate hindadega – tekitas suurenenud nõudmise Jaapani kaupade järele. Tunnustusena tehtud töö eest asutas JUSE (Jaapani Teadlaste ja Insenerid Ühing) Demingi Auhinna, mida Jaapanis kvaliteedi juhtimise valdkonnas siiani välja antakse. Aastal 1960 autasustas Jaapani peaminister Nobusuke Kishi Imperaator Hirohito nimel Demingit ordeniga.
Arvestades Jaapani majanduse edusamme, hakati Demingi meetodeid laiemalt rakendama ka USA-s. Ford Motor Company oli üks esimesi Ameerika korporatsioone, kes otsisid abi Demingilt. Olles suures kahjumis, oli firma üllatunud, kui Deming hakkas rääkima juhtimisest, mitte kvaliteedist. Tehtud töö tulemusel muutus Ford USA kõige kasumlikumaks autobrändiks. Demingi meetodite järjekindel rakendamine aitas veel mitmeid firmasid korralikku kasumisse jõuda.
Deming oli New Yorgi Ülikooli statistikaprofessor (1946–1993), samuti õpetas ta Columbia Ülikoolis (1988–1993) ja tegutses ärifirmade konsultandina.
Ta suri 1993. aastal une pealt oma kodus Washingtonis.
Deming sõnastas põhjalike teadmiste süsteemi (inglise keeles System of Profound Knowledge). Süsteem on põimik neljast osatervikust:
Tema panusena kvaliteedijuhtimisse teatakse tema 14 juhtimisprintsiipi ("Out of The crisis"), kus küllalt kõrgel abstraktsioonitasemel kirjeldatakse põhimõtteid[viide?], mida kvaliteedile ja põhjalikele teadmiste süsteemile pühendunud juhtidel tuleks juhitöös rakendada.
Väga tuntud on Demingi 14 juhtimisprintsiipi, mille ta sõnastas oma Jaapanis pärast sõda saadud kogemustele tuginedes raamatus "Out of the Crisis". Siin toodud 14 juhtimisprintsiibi lühikirjeldus võimaldab tema printsiipe võrrelda teiste juhtimisteadlaste omadega.
Printsiibid lähenevad juhtimisele filosoofilisel tasemel. Demingi veendumuse kohaselt on 85% kvaliteediprobleemidest tingitud juhtimisvigadest, mistõttu neid ei ole otstarbekas püüda parandada kontrolli suurendamise läbi. Rääkides kvaliteedi saavutamisest, tootlikkusest ja konkurentsiolukordadest formuleeris põhimõtted, mida juhid peavad tähele panema. Neid on võimalik interpreteerida põhjalikuma õppimise ja sügavama arusaamise läbi. Sõnastatud printsiipe võib rakendada igal pool – nii suurtes kui ka väikestes organisatsioonides; nii teeninduses kui ka tootmises.
Selles artiklis on kasutatud ingliskeelset artiklit en:W. Edwards Deming seisuga 27.10.2017.