Karta Vinlanda po mnogima je karta svijeta iz 15. stoljeća napravljena na osnovu karte iz 13. stoljeća na kojoj se pored Afrike, Azije, Europe i Grenlanda vidi i dio Sjeverne Amerike do kojeg su prvi došli Vikinzi i nazvali ga Vinland.
Na karti je zapisano da su Vikinzi posjetili Vinland još u 11. stoljeću, znatno prije nego što je Kristofor Kolumbo otkrio Sjevernu Ameriku.
Do danas nije pouzdano utvrđeno je li ova karta autentična ili je samo izuzetno dobar falsifikat.
O postojanju karte šira je javnost prvi put saznala 1957. godine, tri godine prije otkrića vikinške naseobine u arheološkom nalazištu L'Anse aux Meadows na Newfoundlandu.
Kartu je za Sveučilište Yale otkupio Paul Mellon. Kartu i dalje posjeduje Sveučilište Yale. Sveučilište Yale više ne tvrdi da je karta originalna, već to pitanje ostavlja ekspertima na razmatranju.
Starost karte, odnosno materijala na kojem je nacrtana, utvrđena je datiranjem ugljika-14 te se s velikim stupnjem sigurnosti može reći da je karta nastala između 1423. i 1445. godine. Isto se ne može isto reći za mastilo kojim je karta nacrtana. Po nekim analizama, mastilo sadrži materijale kojima čovječanstvo raspolaže tek od 1920. godine.[1]
S druge strane mnogi stručnaci koji su proveli vlastite analize, iako ne poriču da upotrebljeno mastilo sadrži i suvremene materijale, tvrde kako je karta mogla biti kontaminirana te je stoga autentična.
U prilog skepticima autentičnosti ide i činjenica da je Grenland vjerno prikazan, iako on nije bio oplovljen sve do suvremenog doba, pa se stoga postavlja pitanje kako je autor karte znao da je Grenland otok i još važnije, kako je znao njegove točne konture.
2003-11-28, Science Daily: Vindication For Vinland Map: New Study Supports Authenticity Quote: "...Recent conclusions that the storied Vinland Map is merely a clever forgery are based on a flawed understanding of the evidence...Norse explorers charted North America long before Columbus...these elements raise serious doubts about the possibility of forgery..."