Kosovska ofenziva (1915.)

Kosovska ofenziva
Dio Prvog svjetskog rata
Vrijeme 10. studenoga - 4. prosinca 1915.
Lokacija Kosovo
Ishod Odlučujuća pobjeda Centralnih sila
Sukobljeni
Bugarska
Austro-Ugarska
Njemačko Carstvo
Kraljevina Srbija
Vođe
Nikola Žekov
Konstantin Žostov
Kliment Bojadžijev
Georgi Todorov
August von Mackensen
Max von Gallwitz
Hermann Kövess von Kövessháza
Radomir Putnik
Živojin Mišić
Stepa Stepanovic
Pavle Jurišić Šturm
Vojne snage
1. i 2. bugarska armija
11. njemačka armija
3. austrougarska armija[1]
150.000 vojnika[2]
Posljedice
30.000 ubijenih i ranjenih

Kosovska ofenziva (bug.: Косовска настъпателна операция; srp.: Косовска битка) bila je treća velika bitka vođena na Kosovu od 10. studenoga do 4. prosinca 1915.

Tijek bitke

[uredi | uredi kôd]

Bitka je počela nakon što je buigarska 1. armija krenula uz Južnu Moravu, a završila je potpunim porazom srpske vojske. Glavni udarac bugarska vojska je zadala na potezu Niš-Priština. Srpska vojska je ipak uspjela na dva dana zauzeti Prokuplje, gdje je kratkotrajno pružala otpor.

Brojno nadjačana srpska vojska se povukla, a onda pokušala pružiti otpor u blizini Gnjilane. Srpska vojska je pokušala izvesti protunapad prema Vranju i Kumanovu kako bi se pridružili englesko-francuskim trupama, ali su opet pretrpjeli poraz. 6. i 9. pješačka divizija bugarske 1. armije je s lakoćom osvojila Prištinu 24. studenog. Nakon toga bugarska vojska napreduje, s podrškom na sjeveru od strane dijelova 11. njemačke armije i 3. austrougarske armije. Bitka je završena 4. prosinca, kada je osvojen Debar. Srbi su izgubili oko 30.000 vojnika te veliku količinu druge vojne opreme. Srpska vojska se kasnije povukla u Albaniju te kasnije na grčki otok Krf.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Българската армия в Световната война, vol. V (1946.), str. 143. - Stanje od 2. studenoga 1915. godine.
  2. Българската армия в Световната война, vol. V (1946.), str. 242. - Ova brojka se procjenjuje od strane Austro-ugarskog Glavnog stožera.