Yokosuka MXY-7 Ohka, (japanski 櫻花, Shinjitai: 桜花; "Trešnjin cvijet") je bila japanskaraketna letjelica za napade kamikaza tijekom Drugog svjetskog rata.[1] Saveznici su zrakoplov nazvali Baka, što na japanskom znači „budala“ ili „idiot“.[2]
Ohka je u biti bila ljudski navođena bomba, koju su prema cilju pretežno nosili bombarderi Mitsubishi G4M "Betty", Yokosuka P1YGinga ili planirani bombarder Nakajima G8NRenzan. Ista je bila montirana ispod trupa navedenih bombardera, a kad bi se isti dovoljno približili planiranom cilju, istu bi otpustili, te bi pilot Ohke prvo istu navodio prema cilju, a kad bi se dovoljno približio, onda bi upalio raketni motor, usmjerivši letjelicu prema zadanome cilju, kojega je trebao uništiti. To su pretežno bivali američki ratni brodovi. Ohka bi pri napadu razvijala veliku brzinu tako da bi ju praktički bilo nemoguće zaustaviti. Kasnije inačice su bile dizajnirane tako da bi se mogle lansirati iz kopnenih baza, čak i s podmornica, no niti jedan od tih prijedloga nije zaživio. Operativni dosje Ohki uključuje tek 7 potopljenih ili oštećenih američkih ratnih brodova tijekom rata.
Vojnik Mitsuo Ohta iz 405-og Kokutai-a u suradnji sa studentima Aeronautičkog istraživačkog centra Tokijskog sveučilišta je predočio svoje planove istraživačkom centru kompanije „Yokosuka“. Japanska carska mornarica je odlučila da je to dobra ideja i Yokosukini inženjeri su kreirali prve nacrte onoga što je trebalo postati „MXY72. Jedina inačica koja je upotrebljena je bio „Type 11“ i bio je pogonjen s tri „Type 4 Mark 1 Model 20“ raketna motora. 150 primjeraka je proizvedeno u tvornici Yokosuka, a još 700 u tvornici Kasumigaura u gradu Ibaraki.
Pilotima Ohka je odana počast u Japanu, u Ohka parku u gradu Kashima, Ohka spomenikom u gradu Kanoya, Ohka spomenikom u gradu Kenchō, Zen hramom u gradu Kamakura i u "Yasukuni Shrine" muzeju u Tokiju.
Jedina operativna inačica je bila Type 11. To je u biti bila bomba od 1.200kg s drvenim krilima, pogonjena s 3 raketna motora. „Type 11“ je mogao dostići veliku brzinu, ali je imao ograničen doseg. To je predstavljalo veliki problem i zahtijevao je spor i velik zrakoplov koji bi „Ohke“ približio cilju do udaljenosti od oko 37 km, što ih je činilo jako ranjivima od neprijateljskih lovaca. Postojala je i jedna eksperimentalna inačica – „Type 22“, koja je imala tanka čelična krila i proizvela ju je tvornica Nakajima.
Type 22 je dizajniran kako bi se donekle riješio taj problem, uporabom termo mlaznog motora „Tsu-11“. Ova verzija je uspješno testirana i 50 Ohka je proizvedeno u Yokosuki. „Type 22“ je trebao bili lansiran s agilnije inačice mornaričkog bombardera „P1Y3“ Ginga. Ista je imala manji raspon krila i sadržavala je manju bojnu glavu, od 600kg. Ipak, niti jedan nije operativno korišten i poznato je da su proizvedena tek 3 primjerka motora „Tsu-11“.
Type 33 je bila veća inačica prethodnika „Type 22“, pogonjena s Ishikawajima Ne-20 turbomlaznim motorom s bojnom glavom od 800kg. Trebao ju je nositi bombarder Nakajima G8NRenzan, no ista je otkazana.
Ostale neizrađene inačice su bile Type 43A koja se trebala lansirati s podmornica, 43B koja je čak trebala imati sklopiva krila kako bi se lakše sakrila u špiljama. Dvije trening inačice su razivjene za ovu inačicu - dvosjed K-1 i K-1 Kai, bivša vojna jedrilica, kasnije opremljena raketnim motorom. Umjesto bojne glave, drugo mjesto je bilo za kopilota koji se obučavao na Ohki.
Type 53 je također trebao koristiti „Ne-20“ motor, ali je isti trebao biti tegljen poput jedrilice, a onda otpušten kad bi se približio cilju.
21. ožujka1945.: 16 bombardera G4M „Betty“ koji su nosili Ohke je pratilo 55 Zeroa kako bi napali američku „Task Group 58.1“ koju su činili nosači zrakoplova USS Hornet (CV-12), USS Bennington (CV-20), USS Wasp (CV-18), i USS Belleau Wood (CVL-24). Još dva bombardera G4M su išla s njima radi navigacije i opservacije. Zbog tehničkih problema 25 Zeroa su se morala vratiti ili nisu uspjeli poletjeti. Cijelu grupu je presrelo i napalo 16 američkih F6F Hellcat lovaca i Ohke su smjesta ispuštene s bombardera, udaljeni nekih 113km od cilja. Niti jedan "Betty" bombarder se nije vratio kući i niti jedan američki brod nije napadnut. Sve Ohke su uništene, a samo 15 oštećenih Zeroa se uspjelo vratiti.
1. travnja1945.: Šest bombardera "Betty" napalo je američku flotu pred Okinawom. Najmanje jedna Ohka je uspjela pogoditi 406mm top na brodu USS West Virginia (BB-48), pri čemu je učinjena osrednja šteta. Brodovi USS Alpine (APA-92), USS Achernar (AKA-53) i USS Tyrrell (AKA-809) su također pretrpjeli udare kamikaza bez veće štete, ali nije poznato da li su to bile Ohke ili bombarderi, od kojih se niti jedan nije vratio u bazu.
12. travnja1945.: Devet bombardera "Betty" napalo je američku flotu pred Okinawom. Brod USS Mannert L. Abele (DD-733) je pogođen, te se raspolovio i potonuo. Topnici s broda USS Jeffers (DD-621) su uspjeli protuzračnim topom uništiti jednu Ohku, no ista je eksplodirala blizu broda, prouzročivši znatnu štetu. Brod USS Stanly (DD-478) je bio naciljan od dvije Ohke. Jedna je uzrokovala manju štetu na brodu, dok je druga Ohka promašila metu i srušila se u more. Jedan bombarder se vratio u bazu.
14. travnja1945.: Sedam "Betty" bombardera napalo je američku flotu pred Okinawom. Niti jedan se nije vratio i niti jedna Ohka nije lansirana.
16. travnja1945.: Šest "Betty" bombardera napalo je američku flotu pred Okinawom. Dva su se vratila u bazu, no niti jedna Ohka nije pogodila cilj.
28. travnja1945.: Četiri "Betty" bombardera su tijekom noći napali američku flotu pred Okinawom. Jedan se uspio vratiti, no Ohke su promašile svoje ciljeve.
4. svibnja1945.: Sedam "Betty" bombardera napalo je američku flotu pred Okinawom. Jedna Ohka je pogodila zapovjedni most broda USS Shea (DM-30), pri čemu je pričinjena znatna šteta. Brod USS Gayety (AM-239) je također oštećen u napadu. Jedan bombarder se vratio u bazu.
11. svibnja1945.: Četiri "Betty" bombardera je napalo američku flotu kod Okinawe. Brod USS Hugh W. Hadley (DD-774) je pogođen i postao neupotrebljiv.
25. svibnja1945.: Jedanaest "Betty" bombardera je krenulo američku flotu kod Okinawe. Loše vrijeme ih je prisililo na povratak u bazu.
22. lipnja1945.: Šest "Betty" bombardera napalo je američku flotu kod Okinawe. Dva su se vratila i nije bilo zabilježenih pogodaka.