A tanú szeme

A tanú szeme
(The Eye of the Beholder)
1999-es kanadai–brit–ausztrál film
RendezőStephan Elliott
Producer
  • Al Clark
  • Mark Damon
  • Nicolas Clermont
Műfaj
ForgatókönyvíróStephan Elliott
Főszerepben
ZeneMarius de Vries
OperatőrGuy Dufaux
Gyártás
Gyártó
  • Ambridge Film Partnership
  • Behaviour Worldwide
  • Eye of the Beholder Ltd.
  • Filmline International
Ország
Nyelvangol
Forgatási helyszín
Játékidő109 perc
Költségvetés35 000 000 $
Forgalmazás
ForgalmazóNetflix
Bemutató
  • Francia 1999. nov. 24.
  • Kanada 2000. jan. 28.
  • USA 2000. jan. 28.
  • Nagy-Britannia 2000. júl. 9.
  • Magyarország 2000. júl. 20.
Korhatár16 III. kategória (F/2003/J)
Kronológia
Következő
További információk
SablonWikidataSegítség

A tanú szeme (eredeti angol címe The Eye of the Beholder) 1999-ben bemutatott kanadai–brit–ausztrál–amerikai bűnügyi thrillerfilm, misztikus–romantikus filmdráma, Stephan Elliott rendezésében, Ewan McGregor és Ashley Judd főszereplésével. A melodramatikus történet két pszichés zavarokkal küzdő személy, egy női sorozatgyilkos és egy férfi titkosügynök találkozásának következményeiről szól.

Cselekmény

[szerkesztés]

Stephen Wilson, gúnynevén „a Szem” a washingtoni brit nagykövetség belső biztonságért felelős ügynöke. Csúcstechnológiával felszerelve figyeli kollégái magánéletét. Pszichésen terhelt ember. Kislányát régóta nem látta, elvált felesége elvitte magával. Wilsont látomások gyötrik, a gyereket folytonosan maga körül látja, beszélget vele, ajándékokat vesz neki. Karácsony estéjén főnöke utasítására ellenőriznie kell, hogy a nagykövet fiának luxus életvitele nem jelent-e biztonsági kockázatot. Wilson bepoloskázza és megfigyeli a playboy washingtoni lakását, ahol egy nővel randevúzik. Szem- és fültanúja lesz, ahogy a nő megöli a férfit. Kép- és hangfelvételeket is készít a gyilkosságról, de a nő látványa rabul ejti. Nem hívja a rendőrséget, hanem követi a nőt a pittsburghi pályaudvarra. Saját látomásai összezavarják, hamis jelentést tesz a nagykövetségnek. Eltitkolja a gyilkosságot, a rendőrségi adatbázisokban kutat a nő után, és követi a New Yorkba tartó éjszakai vonaton is. Az álnéven utazó nő útközben elcsábít és megöl egy férfi utast. Wilson, aki előre bepoloskázta a hálókocsit, ismét tanúja a gyilkosságnak.

Wilson a nő sarkában marad New Yorkban is. Bepoloskázza, bekamerázza a nő szállodai szobáját és állandó megfigyelés alatt tartja. Közben saját látomásaival küzd, fantom-kislányával beszélget, és arra a következtetésre jut, hogy ez a nő is egy eltévedt, rémült kisgyerek. A szállodai recepciós jelzi a nőnek, hogy egy férfi jár a nyomában. A nő ideges lesz, de nem veszi észre Wilsont. Egy rendőrnyomozó keresi fel, egy régi közlekedési szabálysértés miatt. A nő szexet kínál fel neki, hogy elkerülje a bírságot, aztán saját pisztolyával agyonlövi a rendőrt, és eltávozik. Wilson ismét tanúja a gyilkosságnak, a szobából szövetmintákat gyűjt, elviszi a fegyvert és a bizonyítékokat, majd ismét a nő után ered. A nagykövet fiáról hamis jelentést ad le, az irányító központos lányt érzelmi zsarolással ráveszi, hogy a megszerzett DNS-minta alapján azonosítsa a nőt. Megtudja, hogy a szegény sorsú Joanna Erist kisgyermek korában elhagyta az apja. Pszichésen sérült, nevelőszülőkhöz adták, majd lopásért fiatalkorúak börtönébe került. A San Franciscó-i repülőtéren Joanna újabb álnéven megismerkedik egy gazdag, vak férfival, Alex Leonarddal. Wilson Bostonba repül, ahol Joanna egykori pszichiáternője, Dr. Brault elmondja, hogy a börtön után magához vette Joannát, és harcos szellemű, önmagáért kiállni képes lányt nevelt belőle. Wilson meggyanúsítja, hogy szexuális viszonyra vette rá a lányt, erre Dr. Brault kidobja.

Wilson a repülőúton is állandóan lehallgatja Joanna San Franciscó-i lakását, rádiótelefonos modemen keresztül. Megtudja, hogy feleségül akar menni Leonardhoz. A féltékeny Wilson nem akarja elveszíteni a nőt, akire már rögeszmésen rákattant. Lőállást foglal a nő házánál, kilövi Leonard autójának kerekét, a balesetben a vőlegény szörnyethal. A veszteségtől összetört, síró Joanna autóval elhajt a sivatag felé, Wilson követi. Joanna autója leáll, egy Gary nevű drogos srác felveszi. Heroin-injekcióval elkábítja, és meg akarja erőszakolni. Wilson megmenti, és félholtra veri Garyt. Közben a kábult nő Wilson autójával elmenekül.

A nagykövetség számonkérésre visszarendeli Wilsont. Az eltűnt playboy ügyét átadták az FBI-nak. Wilson nem hajtja végre az utasítást, hanem új hazugságokkal áll elő. Megtévesztett kollégái az amerikai adatbázisok alapján egy utahi kórházban megtalálják Joannát. Wilson utánamegy, megtudja, hogy a nő elvesztette magzatát. Wilson követi Joannát haza New York-i otthonába. Rálő a nő letartóztatására érkező FBI-ügynökökre. Joanna elmenekül, Wilson ismét a nyomába szegődik.

Joanna egy alaszkai vendéglőben álnéven pincérnőként dolgozik. Wilson rendszeresen odajár, és egyszer végre megszólítja a nőt, próbál közel kerülni hozzá. Egy napon civil ruhás rendőrök érkeznek Dr. Brault pszichiáternővel együtt, hogy segítségévél azonosítsák és letartóztassák Joannát. A doktornő úgy tesz, mintha nem ismerné fel Joannában régi pártfogoltját, de diszkréten jelzi neki és Wilsonnak a rendőröket. Wilson a saját lakókocsijába menekíti Joannát, aki itt meglátja a korábbi helyszíneken eldobott, de Wilson által összegyűjtött holmijait. Felismeri Wilsonban a férfit, akit már többször, több helyen látott. Elveszi Wilson pisztolyát, és rálő, de abban csak vaktöltény volt. A nő Wilson autójával elmenekül, az ügynök motorkerékpáron üldözi, végül az autó lefut az útról. Joanna halálosan megsérül, és az odaérkező Wilson karjaiban hal meg.

Szereposztás

[szerkesztés]
Szerep Színész[1] Magyar hangja
(1. szinkron, 2000)[2]
Stephen Wilson, biztonsági ügynök Ewan McGregor Anger Zsolt
Joanna Eris Ashley Judd Kéri Kitty
Alexander Leonard, a vak ember Patrick Bergin Végvári Tamás
Dr. Jeanne Brault pszichiáternő Geneviève Bujold Tímár Éva
Hilary, vezérlő központos Kathryn Dawn Lang Egri Márta
Mickey Argyle, utas a vonaton David Nerman Haás Vander Péter
James Cross korrupt nyomozó Don Jordan (n. a.)
Gary, drogos srác Jason Priestley Bor Zoltán

A film címe

[szerkesztés]

Az eredeti angol nyelvű cím „The Eye of the Beholder” Margaret Wolfe Hungerford (1855–1897) ír írónő 1876-os „Molly Bawn” című, 1876-ban megjelent regényéből származó, az angolszász nyelvterületen szállóigévé vált mondat egy része. Eredetiben: „Beauty is in the eye of the beholder.”, jelentése magyarul „A szépség a szemlélő szemében keletkezik).” Arra utal, hogy a világot saját személyes érzékelésünk, benyomásaink, szubjektív érzeteink szerint ítéljük meg.[3] [4][5]

Ez a mondat a filmben – a 2000-es magyar szinkronban: „A szépség attól függ, ki nézi.” – a főszereplő Wilson ügynök belépési kódja. A magyar nyelvű filmcím („A tanú szeme”) az eredetinek rövidített, színtelen fordítása.

Fogadtatás

[szerkesztés]

A film általában negatív kritikákat kapott. Bírálták a történet zavaros és valószínűtlen jellegét, valamint Elliott rendezési munkáját.[6][7] A Rotten Tomatoes statisztikája is közepes kedveltséget mutatott. Értékelése szerint a színészek alakítása kiváló, de a cselekmény „valószínűtlen és zagyva” (improbable and muddled).[8]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Szereposztás az IMDb.com szerint
  2. A tanú szeme (Eye of the Beholder, 2000) 1. szinkron (2000). Active Kommunikációs Kft., megrendelő Kinowelt Hungary. az Internetes Szinkron Adatbázisban (magyarul)
  3. Hungerford, MW. Molly Bawn (angol nyelven). CreateSpace Independent P.P. [1878] (2016). ISBN 978-1537606064 
  4. Beauty is in the eye of the beholder (angol nyelven). The Phrase Finder (phrases.org.uk). (Hozzáférés: 2024. szeptember 29.)
  5. Margaret Hungerford Quotes and Quotations (angol nyelven). Famous Quotes and Authors. (Hozzáférés: 2024. szeptember 29.)
  6. Peter Travers: Eye of the Beholder (angol nyelven). The Rolling Stone, 2000. január 28. (Hozzáférés: 2024. szeptember 30.)
  7. Stephen Holden: „Eye of the Beholder”: She’s a Real Killer, and He’s Smitten (angol nyelven). The New York Times (nytimes.com), 2000. január 28. (Hozzáférés: 2024. szeptember 30.)
  8. Eye of the Beholder (1999). Rotten Tomatoes. Fandango Media

Források

[szerkesztés]

További információ

[szerkesztés]