Az agarászat ősi vadászati mód. Az agarászat lényege, hogy a vadász zsákmányát agarakkal vagy agarak segítségével ejti el. Az agárral vadászó neve: agarász. Az agarászatnak számos formája ismert, sőt a solymászattal vegyesen, egymást kiegészítve is űzték ezt a vadászati módot.
Magyarországon is alkalmazott vadászati módszer volt az agarászat. Írásos emlékeink javarészt a 19–20. századból valók. Ezek alapján megállapíthatjuk, hogy egyik virágkorát a kiegyezés utáni időben érte el, a dualizmus korában. A II. világháborút követően az agarászat gyakorlatilag megszűnt. Ezt leggyakrabban a mezőgazdaság belterjessé válásával indokolják. Valószínűbb azonban, hogy az új gazdasági-politikai berendezkedéssel egyidőben megszűnt az a réteg, amely tovább művelhette volna ezt az – ahogyan művelői korábban is nevezték – sportot. Méltán nevezhetjük annak, hiszen nem a nyúl elejtése volt a fő cél, hanem – ahogy akkor fogalmazták – a test és a lélek edzése, erősítése. Sajnos az agarászat megszűnésével kezdődött őshonos vadászkutyafajtánk, a magyar agár hanyatlása is.
Az agarászat fent említett virágkorában nem csak a vadászatról szólt. Ettől sokkal több volt: egyben volt lovassport, ahol alkalom nyílt lovas és ló tudásának, erejének megmérettetésére, de az agarászatok egyben társadalmi események is voltak, ahol a magyar nemesség (elsősorban a középnemesség vagy más szóval dzsentrik) megvitathatták mindennapi gondjaikat, politikai és gazdasági nézeteiket. Ne felejtsük el, hogy a dualizmus egy igen termékeny, sok tekintetben változást és átalakulást hozó időszak volt a magyar történelemben.
Jelenleg Európában például Spanyolországban működő vadászati mód, ahol spanyol agárral (Galgo Espanol) vadásznak. Magyarországon jelenleg nem tiltott, de nem is engedélyezett vadászati mód, kizárólag magyar agarak teljesítményvizsgálatára van lehetőség.2016 márc 1.-től ismét engedélyezett vadászati mód.