Anna Rajecka

Anna Rajecka
Fehér ruhás nő portréja (1789)
Fehér ruhás nő portréja (1789)
Született1754[1][2]
Varsó[3]
Elhunyt1830 (75-76 évesen)[4][5][6][7][3]
Párizs[3]
ÁlneveAnna Gault de Saint-Germain
Állampolgársága
HázastársaPierre-Marie Gault de Saint-Germain
Foglalkozásafestőművész
Tisztségeudvari festő
SírhelyeMontparnasse-i temető
A Wikimédia Commons tartalmaz Anna Rajecka témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Anna Rajecka (Varsó, 1760 körül – Párizs, 1832) lengyel portré- és pasztellfestő. Madame Gault de Saint-Germain néven is ismerték.

Élete

[szerkesztés]

Józef Rajecki arcképfestő gyermekeként született, és II. Szaniszló Ágost lengyel király pártfogoltjaként nőtt fel. Eleinte azt hitték, hogy ő a törvénytelen lánya, később pedig a szeretője. 1783-ban az uralkodó költségén beiratkozott a párizsi Louvre női művészeti iskolájába. Varsóban Ludwik Marteau-nál és Marcello Bacciarellinél tanult; később Jean-Baptiste Greuze-nál és Louise Élisabeth Vigée Le Brunnál Párizsban. Bár később tagja lett a Jacques-Louis Davidet körülvevő körnek, valószínűleg nem vett tőle leckéket.

A lengyel királynak az volt a célja, hogy támogassa és a tanulmányait kifizesse. Azt is remélte, hogy majd visszatér Lengyelországba, és művésztanárnő lesz belőle. Anna azonban úgy döntött, hogy Párizsban marad, miután 1788-ban házasságot kötött Pierre-Marie Gault de Saint-Germain festőművésszel (miniaturistával). Ő lett az első lengyel nő, akinek munkáját 1791-ben bemutatták a Szalonban, és láthatóan 1792-ig továbbra is támogatást kapott a királytól. Bár sok festményt küldött vissza Varsóba, Bacciarelli keveset tartott érdemesnek a királyi gyűjtemény kiegészítésére.

Elkészítette a lengyel királyi udvar körüli kör portréit, és Párizsban számos megbízást kapott a helyi arisztokráciától, köszönhetően rátermettségének, annak ellenére, hogy a király megbízottja, Filippo Mazzei nem támogatta, sőt úgy éreztette, hogy Annának kevés a tehetsége, és nehezen kezelhető.

A rémuralom idején Párizsból Clermont-Ferrandba menekült, és valószínűleg felhagyott a festészettel. Életének ezen időszakáról kevés információ áll rendelkezésre, de sok év után visszatért Párizsba, és állítólag 1824 körül megvakult.

Képgaléria

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Benezit Dictionary of Artists (angol nyelven). Oxford University Press, 2006
  2. https://niezlasztuka.net/o-sztuce/anna-rajecka-pierwsza-polka-na-salonie/
  3. a b c psb.25461.1
  4. RKDartists (holland nyelven). (Hozzáférés: 2017. augusztus 27.)
  5. Frick Art Research Library Photoarchive
  6. Internetowy Polski Słownik Biograficzny (lengyel nyelven)
  7. NUKAT
  8. Valószínűleg Jeanne Grace Bergon grófnő, Pierre Antoine Dupont de l'Etang tábornok (1765–1840) felesége a lányával.
  9. Egy hölgy a gyermekével (lengyelül)

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Anna Rajecka című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]
  • Anna Rajecka from the Dictionary of Pastellists Before 1800 by Neil Jeffares (Neil Jeffares Pastellisták 1800 előtt című kötetéből) (angolul)
  • Stefan Kozakiewicz, Malarstwo polskie: oświecenie, klasycysm, romantyzm (Lengyel festészet: felvilágosodás, klasszicizmus, romantika), Auriga, Warsaw, 1976 (lengyelül)

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]