Az antropozófus vagy antropozófikus orvoslás a Rudolf Steiner által alapított antropozófia elvein nyugvó holisztikus alternatív gyógymód.
Az antropozófia megalapítója, Rudolf Steiner megfigyelései szerint az ember lénye a földi életben négy összetevőből áll, melyek a következők:
Strukturális megközelítésben e négy összetevő egymáshoz való viszonyától függ az egészség és a betegség.
Az antropozófus orvoslás az ember hármas tagozódású szemléletén alapul, mellyel hidat képez az ember lelki szellemi (tudati) és a testi működése között:
Ez azt jelenti, hogy az akarati impulzusok és érzések elsősorban nem az idegekkel vannak kapcsolatban, hanem az érzések a nedvek keringésével és a lélegzéssel, az akarat pedig az anyagcserével és a mozgásszervekkel. Funkcionális megközelítésben e három rendszer egyensúlya okozza az egészséget, egyensúlyuk megbomlása pedig a betegséget.
Az antropozófus orvoslás elismeri a természettudományos orvoslás ismereteit, ám azt saját felismeréseivel bővíti. A módszer szerves része a pácienssel való beszélgetés is, figyelembe véve addigi életeseményeit (biográfiáját). Betegségeket akár az előző életek cselekedeteinek, életmódjának és lelki sajátosságai is okozhatnak.
„Az a fajta mai orvostudomány, amely csak a halott szervekkel foglalkozik, elvesztette az ember és környezete, a növények, a Föld és a csillagok közötti összefüggések ismeretét, és ezzel veszendőbe ment a gyógyítás tényleges tudása is. Mert a környező világnak, az egész makrokozmosznak kell számunkra azokat az erőket és anyagokat nyújtania, melyeket nekünk az emberhez, a mikrokozmoszhoz kell eljuttatnunk, hogyha hiányzik neki valami, vagy zavar lépett fel nála. A gyógyítás művészete valójában csak egy olyan embertan révén születhet meg újra, amely az ember korszakokon át tartó fejlődéséből tárja fel az ember és a kozmosz kapcsolatát.”
Az antropozófus orvoslás által használt gyógyszerek természetes eredetű (ásványi, növényi, állati és emberi) anyagokat tartalmaznak, legtöbbször a homeopátiához hasonlóan hígított formában. Alapanyagaik gyűjtésekor és előállításakor figyelembe veszik a különböző napszakok és évszakok ismert vagy feltételezett hatásait is.
Az antropozófiai medicina igyekszik a fenti terápiákat és eszközöket alkalmazni, de a beteg életminőségének és gyógyulásának érdekében esetenként használja azon gyógyszerek és módszerek jelentős részét is, amelyet a hagyományos medicina eszközeiként ismerünk.
Az antropozófus orvoslás szervesen kapcsolódik az antropozófia más területeihez is.
Az antropozófus orvoslás alkalmazóit és kutatóit a Szovjetunióban, a náci Németországban, illetve a szocialista országokban üldözték, börtönbe vetették, száműzték, sőt halálra is ítélték. Magyarországon legálisan csak 1990 után indulhatott el az antropozófus orvoslás.
Az antropozófus orvoslás legtöbb elemét nem vizsgálták tudományosan, ilyen vizsgálatokat maguk a módszer művelői sem végeztek. A legismertebb antropozófikus gyógyszer a rák kezelésére ajánlott Iscador, amely valójában erjesztett fagyöngykivonat. Steiner a homeopátia és a szignatúratan alapján javasolta a rák gyógyítására, azzal indokolva, hogy mind a ráksejtek, mind a fagyöngy paraziták. A fagyöngykészítmények gyógyító hatását klinikai tesztekkel nem sikerült bizonyítani, viszont számos mellékhatást feljegyeztek.[4]