Bistahieversor

Bistahieversor
Evolúciós időszak: Késő kréta, 75,5–74,5 Ma
Rendszertani besorolás
Nemzetség: Bistahieversor
Faj: sealeyi
Hivatkozások
Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Bistahieversor témájú kategóriát.

Koponya és csigolya az Új-Mexikói Természettudományi és Természettudományi Múzeumban

A Bistahieversor egy késő kréta időszakban élt tyrannosaurida theropoda dinoszaurusz, amely mintegy 74,5 millió évvel ezelőtt élt a mai Új-Mexikó területén. Nevének jelentése "Bistahi pusztító", utalva a Bisti/De-Na-Zin Wilderness területére, ahol maradványait felfedezték.

Felfedezés és elnevezés

[szerkesztés]

Az első maradványokat 1990-ben írták le, kezdetben az Aublysodon nemhez sorolva.[1] Később, 2000-ben, a leleteket a Daspletosaurus nemhez kapcsolták.[2] Végül 2010-ben Thomas Carr és Thomas Williamson alapos vizsgálatok alapján új nemként és fajként írták le, Bistahieversor sealeyi néven.[3]

Leírás

[szerkesztés]

A felnőtt Bistahieversor hossza körülbelül 9 méter, tömege pedig legalább 2,5 tonna lehetett. Koponyája mély és robusztus volt, ami a későbbi tyrannosauridákra, például a Tyrannosaurus rexre is jellemző. Érdekessége, hogy 64 foggal rendelkezett, ami több, mint a Tyrannosaurus rex 54 foga. A koponya felett egy extra nyílás található, amely valószínűleg légzsákot tartalmazott a koponya súlyának csökkentése érdekében.

Ősbiológia

[szerkesztés]

A Bistahieversor endokranális morfológiájáról szóló 2020-as tanulmány rávilágított vadászati viselkedésére. Nagy szaglóhagymái rendkívül kifinomult szaglásra utalnak, míg a megnyúlt félkörös ívjáratok fokozott agilitást és fejlett tekintetstabilizációt jeleznek a fej mozgása közben. A Bistahieversor binokuláris látással is rendelkezett, ami lehetővé tette számára, hogy jobban lásson, mint a primitívebb ragadozó dinoszauruszok. A tanulmány megjegyezte, hogy bár a Bistahieversor kis látólebenyekkel rendelkezett, ez nem volt erős indikátora annak, hogy gyenge látása lett volna.[4]

Őskörnyezet

[szerkesztés]

A Bistahieversor a Kirtland-formációban élt, amely meleg, nedves éghajlatú síkságokból és folyóvölgyekből állt, gazdag növényzettel. Élőhelyét más dinoszauruszokkal osztotta meg, mint például a Kritosaurus és a Pentaceratops növényevőkkel, valamint a kisebb ragadozó Saurornitholestes-szel. A Bistahieversor valószínűleg a tápláléklánc csúcsán helyezkedett el, és a környezetében élő növényevőkre vadászott.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. New Species of Tyrannosaur Discovered in Southwest | Newswise (angol nyelven). www.newswise.com. (Hozzáférés: 2024. november 8.)
  2. A review of Tyrannosauridae (Dinosauria, Coelurosauria) from New Mexico (magyar nyelven). econtent.unm.edu. (Hozzáférés: 2024. november 8.)
  3. (2023. április 29.) „[https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/02724630903413032?needAccess=true Bistahieversor sealeyi, gen. et sp. nov., a new tyrannosauroid from New Mexico and the origin of deep snouts in Tyrannosauroidea]” (angol nyelven). Journal of Vertebrate Paleontology, 1-16. o. 
  4. (2020.01.22) „[https://anatomypubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ar.24374 Neurosensory and sinus evolution as tyrannosauroid dinosaurs developed giant size: insight from the endocranial anatomy of Bistahieversor sealeyi]” (angol nyelven). Edinburgh Research Explorer (Nagy Britannia), Edinburgh.