Carcharhinus tjutjot

Carcharhinus tjutjot
Természetvédelmi státusz
Nem szerepel a Vörös listán
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Osztály: Porcos halak (Chondrichthyes)
Alosztály: Cápák és ráják (Elasmobranchii)
Csoport: Modern cápák (Neoselachii)
Öregrend: Cápák (Selachimorpha)
Rend: Kékcápaalakúak (Carcharhiniformes)
Család: Kékcápafélék (Carcharhinidae)
Nem: Szirticápák (Carcharhinus)
Blainville, 1816
Faj: C. tjutjot
Tudományos név
Carcharhinus tjutjot
(Bleeker, 1852)
Szinonimák
  • Carcharias javanicus Bleeker, 1852
  • Carcharias tjutjot Bleeker, 1852
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Carcharhinus tjutjot témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Carcharhinus tjutjot témájú kategóriát.

A Carcharhinus tjutjot a porcos halak (Chondrichthyes) osztályának kékcápaalakúak (Carcharhiniformes) rendjébe, ezen belül a kékcápafélék (Carcharhinidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása

[szerkesztés]

A Carcharhinus tjutjot előfordulási területe kizárólag a Csendes-óceán nyugati felén van; csakis Indonézia, Borneó és a Kínai Köztársaság vizeiben található meg. Ausztrália és Pápua Új-Guinea vizeiből hiányzik. A Maláj-félsziget nyugati felén levő elterjedése még nincs bebizonyítva.

Megjelenése

[szerkesztés]

A nőstény legfeljebb 91,8 centiméter, a hím 93,7 centiméter hosszú. 76-79 centiméteresen már felnőttnek számít. 113-129 csigolyája van. Pofája eléggé hosszúkás, azonban az orra tompa. A szájában, több fogsorba rendeződve 51-55 fog ül. Az első hátúszó alacsony és nem sarló alakú. A második hátúszó körülbelül 29-37%-kal kisebb, mint az elülső, a töve széles, az úszó maga pedig háromszög alakú. A farok alatti úszók kissé sarló alakúak. Háti része világos barnás, hasi része fehéres. A második hátúszó felső harmadánál egy fekete folt látható. A többi úszón nincsenek foltok.

Életmódja

[szerkesztés]

Trópusi tengeri porcos hal, amely a korallzátonyok közelében él. 100 méteres mélyre is leúszik, bár a partok közelségét kedveli.

Szaporodása

[szerkesztés]

Szaporodási szokásairól igen keveset tudunk, de rokonaihoz hasonlóan elevenszülő; a peték kiürülő szikzacskója az emlősök méhlepényéhez hasonlóan a nőstény szöveteihez kapcsolódik. Belső megtermékenyítéssel szaporodik, párosodáskor a cápák egymáshoz simulnak. Egy kifogott nőstényben, 2 igen kifejlett magzat volt; ezek 27,8 és 28,5 centiméteresek voltak. Valószínű, hogy születésekor a kis Carcharhinus tjutjot 34-38 centiméter hosszú.

Források

[szerkesztés]
  • Carcharhinus tjutjot (Bleeker, 1852) FishBase
  • White, W.T., 2012. A redescription of Carcharhinus dussumieri and C. sealei, with resurrection of C. coatesi and C. tjutjot as valid species (Chondrichthyes: Carcharhinidae). Zootaxa 3241:1-34. [1]