Chalcodryidae

Chalcodryidae
Onysius anomalus
Onysius anomalus
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Rend: Bogarak (Coleoptera)
Alrend: Mindenevő bogarak (Polyphaga)
Alrendág: Cucujiformia
Öregcsalád: Tenebrionoidea
Család: Chalcodryidae
Watt, 1974
Nemek
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Chalcodryidae témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Chalcodryidae témájú kategóriát.

A Chalcodryidae a rovarok (Insecta) osztályában a bogarak (Coleoptera) rendjébe, azon belül a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe tartozó család. Az alrendjük a mindenevő bogarak (Polyphaga), amelyek a bogarak között a legváltozatosabb csoportot alkotják. A Chalcodryidae család fajai általában nedves, árnyékos élőhelyeken fordulnak elő, különösen az elhalt faanyagon, ahol fontos szerepet játszanak az ökoszisztémák lebontási folyamataiban. Bár morfológiailag különbözőek lehetnek, közös jellemzőik a robusztus testalkat és a különleges táplálkozási szokások.

Leírás

[szerkesztés]

A Chalcodryidae család a bogarak (Coleoptera) rendjének egyik kevésbé ismert, de különleges tagja, amely a rovarok (Insecta) osztályába tartozik. Az alrendjük a mindenevő bogarak (Polyphaga), amely a legnagyobb változatosságot mutató csoport a bogarak között. A család fajai elsősorban a déli félteke mérsékelt égövi területein találhatók, különösen Új-Zélandon és Ausztráliában.[1]

A Chalcodryidae tagjai az elhalt faanyagok lebontásában játszanak szerepet, ahol különböző mikroorganizmusokkal együttműködve segítik a szerves anyagok lebomlását és újrahasznosítását az ökoszisztémában. Ezek a bogarak gyakran kisebb méretűek, testük erősen páncélozott, amely lehetővé teszi számukra, hogy a természetes élőhelyükön rejtve maradjanak.

A család rendszertani besorolása alapján a Polyphaga alrendbe tartozik, amely a bogarak legnagyobb és legösszetettebb csoportját alkotja. Ezen belül a Chalcodryidae különálló családként van nyilvántartva, de rendszertani helyzetük időnként átdolgozásra kerül, ahogy újabb genetikai és morfológiai kutatások derítik fel kapcsolataikat más családokkal.[2]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Chalcodryidae című norvég Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Chalcidoidea. www.nhm.ac.uk. (Hozzáférés: 2024. december 22.)
  2. G. GORDH – E.F. LEGNER – L.E. CALTAGIRONE: Biology of Parasitic Hymenoptera. 1999. 355–381. o. ISBN 978-0-12-257305-7 Hozzáférés: 2024. december 22.  

Források

[szerkesztés]