Csahar hadművelet

Csahar hadművelet
Kínai katonák 1937-ben a hadművelet alatt a kínai nagy falnál
Kínai katonák 1937-ben a hadművelet alatt a kínai nagy falnál
Dátum1937. augusztus
HelyszínBelső-Mongólia, Csahar tartomány
EredményJapán-mongol győzelem
Terület-
változások
Csahar tartomány és környéke japán kézre kerül
Harcoló felek
Japán Birodalom
Mengkukuo
Kínai Köztársaság
Parancsnokok
Tódzsó Hideki
Itagaki Szeisiró
Demchugdongrub
Csang Kaj-sek
Yan Xishan
Haderők
??
Veszteségek
??

A Csahar vagy Chahar hadművelet (angolul: Operation Chahar) egy hadművelet volt a második kínai-japán háború idején. A japánok a felkelő mongolokkal karöltve harcba szálltak a Kínai Köztársasággal és az őket - kivételesen - támogató Kínai Kommunista Párttal. Az 1936-os elbukott Suiyuan hadművelet után most támadtak újra a japánok. A hadműveletet Tódzsó Hideki tábornok tervelte ki. A mongolok felkelőket és önkénteseket Demchugdongrub herceg vezette a kínai hadsereg ellen.

A hadművelet 1937 augusztusában zajlott le a két fél tábor között. A több hónapos harc végül japán-mongol győzelemmel zárult, így a japánok sikeresen elfoglalták Csahar tartományt, amit később hozzá adnak Mengkukuo bábállamhoz.

Előzmények

[szerkesztés]

Suiyuan és Csahar invázióját ellenző kínai erőket Yan Xishan és Csang Kaj-sek irányította. Csang Csahar kormányzóját, Li Ju-Ming-et helyettessé léptette elő. Li Ju-Ming 143-as hadosztállyal védte Csahart.

Csang Kaj-sek 13-dik és a 17-dik hadosztály élére Tang Enbo tábornokot nevezte ki. Chiao Cheng-shou parancsnoksága alatt álló 1. lovashadtestet Demchugdongrub mongoljai ellen küldték. Peking elvesztése után Tang Enbo Suiyuan mentén beásta magát és várta a mongol támadást. Ezalatt Liu Ru-ming a 143-as hadosztálya megkezdte a támadást a mongol erők ellen.

Csata Nankou-nál

[szerkesztés]

Augusztus 8-án a japán erők Shigiyasu Suzuki tábornok vezetésével megkezdték a támadást Nankou-nál. Viszont a kínaiak makacs és szívós ellenállása miatt és a kedvezőtlen terepviszonyok miatt vissza kellett vonulniuk. Újabb támadásra csak augusztus 11-én került sor, itt már tankokkal és vadászrepülők segítségével támadták a kínai állásokat. A támadás következtében Suzuki tábornok előrejutott Juyongig.

Ugyanezen a napon Csang Kaj-sek elrendelte a 14. hadseregcsoport hadba hívását Wei Li-huang tábornok irányítása alatt. A kínai hadsereg támadásokat hajtott végre a japán erők ellen Liangxiangban és Chailiban, de ezek csak elterelő hadműveletek voltak és részben fedezték a 14-dik hadosztály előrenyomulását. A csata a japán jelentések szerint csak szeptemberben érte el a területet. Szeptember 9-e és 17-e között a kínaiak összecsaptak a japánokkal, sikertelenül.

Augusztus 12-én Tang Enbo hadserege ellentámadásba kezdett. Körülvette a japánokat, és elválasztotta őket az ellátmánytól és a külvilágtól. Augusztus 14-én Itagaki Szeisiró egységeit, az 5-dik hadosztályt segítségül küldték Juyongguanba.

16-án megérkezett Nankou-ba, ahol egyszerre támadásba kezdett a kínaiak ellen. Augusztus 17-én Yan Xishan Fu Zuoyi-t Tatung megerősítésére küldte a 72-dik hadosztállyal.[1]

A nagy fal csatája

[szerkesztés]

Kínai visszavonulás

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. BARBOUR, G. B. (2009. május 29.). „PRELIMINARY OBSERVATIONS IN THE KALGAN AREA*”. Bulletin of the Geological Society of China 3 (2), 153–168. o. DOI:10.1111/j.1755-6724.1924.mp3002009.x. ISSN 1673-274X.