Csernyihivszke

Csernyihivszke
Csernyihivszke Bila nyics szűretlen barna búzasör
Csernyihivszke Bila nyics szűretlen barna búzasör

Típussör
Származási hely Ukrajna
Alapítás1976
GyártóAB InBev Efes
Alkoholtartalom%
A gyártó weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Csernyihivszke témájú médiaállományokat.
Nagy-Britanniában gyártott Csernyihivszke sör, amelynek nyereségét ukrajnai humanitárius célokra költik

A Csernyihivszke (ukránul: Чернігівське) ukrán sörmárka, melyet jelenleg a belga–török AB InBev Efes cég birtokol. A márka Csernyihiv városáról kapra a nevét, ahol kezdetben készült. Napjainkban a Csernyihivszke sört Mikolajivben és Harkivban is készítik.

Története

[szerkesztés]

Eredetileg a Deszna sörgyár készítette, melyet 1976-ban nyitottak meg Csernyihivben. A csehszlovák technológiával épített üzem volt akkor a Szovjetunió legmodernebb sörgyára. A Deszna sörgyár 1988-ban vezette be a Csernyihivszke márkát. A Szovjetunió megszűnése után, 1996-ban a dolgozók privatizálták a gyárat, majd 2006-ban a Deszna sörgyár a belga Anheuser-Busch InBev csoport érdekeltségébe került a harkivi Rohany és a mikolajivi Amber sörgyárral együtt. Ezután a Csernyihivszke sört a harkivi és a mikolajivi üzem is főzi. A klasszikus világos sörök mellett a 2000-es évek elejétől búzasöröket és egyéb különleges sörfajtákat is készítenek. 2018-ban a belga AB InBev és a török Anadolu Efes ukrajnai és oroszországi üzletágai egyesültek, így azóta a sörgyár az AB InBev Efes Ukraine egyik üzeme, amely a belga Anheuser-Busch InBev és a török Anadolu Efes tulajdonában áll.

A Csernyihivben található üzemben az orosz invázió miatt 2022. február 24-én leállították a termelést. Az üzemet 2022. március 23-án orosz légitámadás érte. Személyi sérülés nem történt, de leégett a raktár és több erjesztőtartály megsérült. Az üzem munkásaival a belgiumi Leuvenben indult el a Csernyihivszke sör gyártása. Majd 2022 szeptemberétől ismét elindult a sörfőzés Csernyihivben is a helyreállított üzemben. A csernyihivi üzem mellett a mikolajivi is működik, a harkivi viszont leállt.[1]

Az Ukrajna elleni 2022-es orosz inváziót követően, 2022 áprilisában az AB InBev, hogy több országban, köztük az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Hollandiában, Kanadában, Belgiumban és Németországban is készítenek Csernyihivszke sört, aminek a a nyereségét az ukrajnai humanitárius segítségnyújtás támogatására fordítják.[2][3][4]

Sörfajták

[szerkesztés]
  • Szvitle (Світле):[5] világos sör (4,4% ABV)
  • Premium (Преміум): világos sör (5,6% ABV)
  • Micne (Міцне):[6] emelt alkoholtartalmú világos sör (7,5% ABV)
  • Makszimum (Максимум): pasztörizált világos sör (8% ABV)
  • Lager: pasztörizált világos sör (5,4% ABV)
  • 0,0: alkoholmentes világos sör (0,0% ABV)
  • Temne (Темне):[7] barna sör (6,0% ABV)
  • Bile (Біле):[8] szűretlen búzasör (5,0% ABV), ez az Ukrajnában elsőként forgalomba hozott búzasör
  • Bila nyics (Бiла Нiч):[9] szűretlen barna búzasör (5,0% ABV)
  • Bilij med (Білий Мед):[10] Mézes búzasör (5,0% ABV)
  • Bahrjane (Багряне):[11] világos lila színű sör (5,2% ABV)
  • Bile Radler: gyümölcs (narancs és grépfrút) ízesítésű szűretlen búzasör (2,5% ABV)

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. "Інколи гучно, але це — ознака життя": як чернігівська броварня відновлює виробництво. (Hozzáférés: 2024. augusztus 3.)
  2. Valinsky, Jordan: Anheuser-Busch will brew a Ukrainian beer in the United States | CNN Business (angol nyelven). CNN, 2022. április 27. (Hozzáférés: 2024. augusztus 3.)
  3. Grant, Katie: Ukrainian beer to be introduced to UK pubs to help raise money for refugees (angol nyelven). inews.co.uk, 2022. április 4. (Hozzáférés: 2024. augusztus 3.)
  4. Service, Flanders News: AB InBev starts Ukrainian beer production in Leuven (en-BE nyelven). belganewsagency.eu, 2022. május 6. (Hozzáférés: 2024. augusztus 3.)
  5. Szvitle (semleges nemű melléknév), magyarul világos
  6. Micne (semleges nemű melléknév), magyarul erős
  7. Temne (semleges nemű melléknév), magyarul sötét
  8. Bile (semleges nemű melléknév), magyarul fehér
  9. Bila nyics, magyarul fehér éjszaka
  10. Bilij med, magyarul fehér méz
  11. Bahrjane (semleges nemű melléknév), magyarul lila

Források

[szerkesztés]