A címtárszolgáltatás egy olyan szoftverrendszer, amely a címjegyzékben található információt tárolja, rendezi és biztosítja a hozzáférést. A szoftverfejlesztésben a címtár egy térkép a nevek és értékek között. Lehetőséget ad az értékek keresésére a nevet megadva, hasonlóan a szótárakhoz. Ahogy a szótárban a szavaknak is lehet több jelentése, a címtárban is egy névhez több különböző információ tartozhat. Hasonlóan ahogy a szavak különböző szófajokhoz tartozhatnak és különböző jelentésük lehet, úgy a címtárakban a nevekhez is tartozhat több különböző típusú adat.
A címtárak lefedhetnek szűk alkalmazási területet, ekkor a csomópont- és adattípusokból csak kis készletet támogat, illetve használható tág alkalmazási területen támogatva a tetszőleges és kiterjeszthető típuskészleteket. A telefonjegyzékben a csomópontok a nevek, az adatok a telefonszámoknak felelnek meg. A DNS rendszerben a csomópontok a domain nevek az adatok pedig az IP címek (és az alias-ok, levél szerverek, stb.). Hálózati operációs rendszerek által használt címtárakban a csomópontok különböző erőforrásokat képviselnek, ilyenek a felhasználók, számítógépek, nyomtatók és más megosztott erőforrások. Sok címtárszolgáltatás alakult ki az internet megjelenése óta, ez a cikk főleg az X.500 szabványból származtatott technológiákkal foglalkozik.
Egy egyszerű címtárszolgáltatás a névszolgáltatás, amely feltérképezi a hálózati erőforrások nevét és azok hálózati címét. Az ilyen típusú címtárakkal a felhasználóknak nem kell megjegyeznie a hálózati erőforrások fizikai címét, a nevük alapján meg tudják találni azokat. Minden erőforrás egy objektumnak minősül a címtárszerveren. Az erőforrásokról tárolt információk az objektumok jellemzőiként vannak meghatározva. Az objektuminformációk teljesen biztonságosak mivel csak a megfelelő jogosultságokkal rendelkező felhasználó tud hozzájuk férni. A kifinomultabb címtárrendszerek olyan névtartományokkal vannak tervezve mint az előfizetők (subscribers), szolgáltatások (services), eszközök (devices), jogosultságok (entitlement), tartalom (content) és mások. Ez a tervezési folyamat szorosan kapcsolódik az Identity management-hez.
A címtárszolgáltatás meghatároz egy névtartományt a hálózatnak. A névtér magába foglal egy vagy több objektumot. A címtár tervezési folyamatában olyan szabályokat fektetnek amelyek meghatározzák, hogy az erőforrások hogyan legyenek elnevezve és azonosítva. A szabály szerint a neveknek egyedinek és félreérthetetlennek kell lennie. Az X.500 szabványban és a LDAP-ban a nevet DN-nek vagyis megkülönböztető névnek (distinguished name) nevezik és a jellemzők egy csoportjára hivatkozik, amelyekből összeáll a bejegyzés neve.
A címtárszolgáltatás egy megosztott információs infrastruktúra az általános adatok és a hálózati erőforrások kereséséhez, kezeléséhez, adminisztrálásához és rendezéséhez. Az adatok és az erőforrások lehetnek táregységek, mappák, fájlok, nyomtatók, felhasználók, csoportok, eszközök, telefonszámok és egyéb objektumok. A címtárszolgáltatás a hálózati operációs rendszerek fontos része. Bonyolultabb eseteknél a címtárszolgáltatás a központi információs tárháza a Szolgáltatás Kézbesítő Platformnak (Service Delivery Platform). Például a címtárban a „computers” szóra keresve egy lista jelenik meg az elérhető számítógépekről és információ az elérésükről.
A replikációnak és az elosztásnak nagyon eltérő jelentése van a címtár tervezésben és kezelésében. A replikáció esetében az egész névtartomány (ugyanazok az objektumok) lemásolódik egy másik címtárszerverre a redundancia és a rendelkezésre állás miatt. A replikált névtartományt ugyanaz a hatóság által van irányítva. Az elosztott címtárszervereken az adatok több szerveren tárolódnak, több különböző névtartomány, ezek között meghatározott kapcsolat van. Minden külön névtartomány más hatóság által lehet irányítva.
Több dolog van ami megkülönbözteti a hagyományos címtárszervereket és a relációs adatbázisokat. Természetesen vannak kivételek, de általában:
A címtársémák objektumosztályokkal, jellemzőkkel, név kötésekkel és névtartománnyal vannak meghatározva. Az objektumosztályoknak vannak:
A címtárszolgáltatás része volt az Open System Interconnection (OSI) kezdeményezésének, amely célja a hálózati szabványok elterjesztése hogy a különböző gyártótól származó eszközök kompatibilisek legyenek egymással. Az 1980-as években az ITU és az ISO megjelentette az X.500 szabványkészletet címtárak számára, eredetileg a belső elektronikus üzenetküldés támogatására és a hálózati nevek keresésére. A könnyűsúlyú címtár hozzáférési protokoll (LDAP) az X.500 címtár információs szolgáltatásán alapszik, de a TCP/IP vermet és a karakterlánc kódoló sémát az X.500 DAP protokolljából vette át, így lényegesen nagyobb az alkalmazhatósága az interneten. Számos címtár megvalósítás létezik különféle gyártóktól. Az X.500 előtti rendszerek:
LDAP/X.500 alapú megvalósítások:
Elég sok nyílt forráskódú eszköz található a piacon amelyekkel címtárakat készíthetünk, ilyen az OpenLDAP a Kerberos Protokoll és a Samba szoftver, amely Windows Domain Controller-ként tud működni Kerberos és LDAP háttérrel.
A névszolgáltatás a Unix rendszereken általában az nsswitch.conf
fájlon keresztül állítható be. A névszolgáltatásról információk a getent applikációval kérhetők le.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Directory services című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.