Dalil Boubakeur

Dalil Boubakeur
Életrajzi adatok
Született1940. november 2. (84 éves)[1]
Skikda
SzüleiHamza Boubakeur
Iskolái
  • Lycée Louis-le-Grand
  • Azhar Egyetem
  • Lycée Bugeaud
  • Párizsi Egyetem
Munkássága
Vallásiszlám
Tisztségelnök
A Wikimédia Commons tartalmaz Dalil Boubakeur témájú médiaállományokat.
Dalil Boubakeur (középen) François Hollande beiktatásán 2012. május 16-án

Dalil Boubakeur (Philippeville(wd), 1940. november 2. –) algériai származású francia muszlim vallási vezető, aki a párizsi nagymecset rektora, azaz vezető imámja, illetve az Iszlám Vallás Francia Tanácsának első elnöke. Számos iszlám tárgyú könyv szerzője. Eredeti foglalkozása szerint orvos és egyetemi oktató.

Élete

[szerkesztés]

Dalil Boubakeur az algériai Skikda városában született 1940-ben. Apja Si Hamza Boubakeur neves muszlim vallástudós volt, aki fiát megelőzően maga is vezette a párizsi nagymecsetet. 1957-ben, az algériai háború idején családjával települt Franciaországba, ahol orvosi diplomát szerzett, majd oktatott két Párizs-környéki egyetemen. 1992 óta vezette az ország legrégebbi mecsetét. 2003 és 2006 között a Nicolas Sarkozy hatására életre hívott iszlám tanács vezetője volt.

Vallási vezető

[szerkesztés]

Mint vallási vezető arról ismert, hogy visszafogott hangvételű, hazafias és feltétlen híve a világi államnak. Elutasít minden szélsőséget. A mérsékelteket "Dalil Boubakeur francia orvos képviseli, aki a francia muszlim egyesületek Nicolas Sarkozy által kezdeményezett csúcsszervezetét irányítja, és a „francia” iszlám programjának a szószólójaként vált ismertté. Megnyilatkozásaiban mindig a „franciaságot” hangsúlyozza, de a vallási kérdésekben a „hazai” hivatalos iszlám álláspontot követi, és miközben a muszlim tárgyalópartner szerepét tölti be Franciaországban, élesen ellenzi az iszlám minden újrafogalmazási kísérletét."[2]

"A szélsőséges iszlám prédikátorok ellen foglalt állást Dalil Boubakeur, a Moszlim Hit Francia Tanácsának elnöke."[3]

Művei

[szerkesztés]
  • Le choc des religions (A vallások összeütközése)
  • Les Défis de l'Islam (Az iszlám kihívása)
  • L'Islam de France sera libéral (A Franciaországi iszlám liberális lesz)
  • Le licite et l'illicite dans l'Islam (Megengedett és tiltott dolgok az iszlámban)

További információk

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]