ERSTE Alapítvány | |
Típus | osztrák magánalapítvány |
Alapítva | 2003 |
Székhely | Bécs, Ausztria |
Alkalmazottak száma | 20 felett |
Az ERSTE Alapítvány weboldala | |
A Wikimédia Commons tartalmaz ERSTE Alapítvány témájú médiaállományokat. | |
Az ERSTE Alapítvány (németül DIE ERSTE österreichische Spar-Casse Privatstiftung vagy röviden: ERSTE Stiftung) a legnagyobb osztrák takarékpénztári alapítvány. 2003-ban alakult az 1819-ben alapított Erste Österreichische Spar-Casse, az első osztrák takarékpénztárból. Magántulajdonú osztrák takarékpénztár alapítványként a közjó érdekében tett szolgálat elkötelezett híve. Az Erste Csoport főrészvényeseként kiemelt szerepe van az ERSTE Alapítványnak, mivel részvényei révén szerzett nyereségét közép- és kelet-európai társadalmi fejlesztések támogatására fordítja.
Az ERSTE Alapítvány Közép- és Délkelet-Európában tevékenykedik. Küldetése egészen a XIX. századi takarékpénztár gondolatához nyúlik vissza. A társadalmi részvételt és a civil társadalmi elkötelezettséget támogatja; célja, hogy összehozza az embereket és terjessze az 1989 óta drasztikus változásokat átélt régió jelenkori történelmével kapcsolatos ismereteket. Aktívan működő alapítványként három különböző program keretein belül dolgozza ki saját projektjeit: Társadalomfejlesztés, Kultúra, és Európa.
Takarékpénztári alapítvány lévén, az ERSTE Alapítvány a XIX. századi szociális takarékpénztár eszméjének elkötelezett híve. Ennek folytán a társadalmi vállalkozást támogató banki tevékenység és a pénzügyi integráció a Társadalomfejlesztési Program kulcskérdései. Az alábbiak a legismertebb projektek ezen a területen:
Az Alapítvány 2007 óta ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díj-jal jutalmazza azokat a sikeresen működő projekteket, melyekben a résztvevők saját közösségük társadalmi integrációját segítik elő. Egy nyílt pályázaton (2011) 12 ország több mint 1000 pályázója közül 30 nyertest választott ki az Alapítvány, akik között összesen 610.000 eurót osztottak szét. Emellett, a köztiszteletben álló civil szervezetek kétévnyi ingyenes PR-támogatást kapnak projektjeikhez, valamint hozzáférést a hasonló szervezetek nemzetközi hálózatához. Az eddigi díjkiosztó ünnepségek Ljubljanában (2007), Bukarestben (2009), és Prágában (2011) kerültek megrendezésre.
Az ERSTE Alapítvány 2008-ban indította el a kétévente meghirdetett Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díjat. A díj közép- és kelet-európai művészettörténészek és elméleti szakemberek munkáját támogatja, előtérbe helyezi a művészet és kultúra fogalmát, bátorítja a kulturális tudás létrehozását és annak ’kelet’ és ’nyugat’ közötti eszmecseréjét. A díj névadója a szlovén író, műkritikus és kurátor Igor Zabel (1958–2005), a ljubljanai Moderna Galerija vezető kurátora, a Kelet- és Nyugat-Európa közötti kulturális kapcsolatok meghonosítója.
Az alapítvány eredete a XIX. századig nyúlik vissza. Az Erste österreichische Spar-Casse 1819-ben alakult. .[4] Az osztrák takarékpénztári törvény módosítása révén az Erste österreichische Spar-Casse 1993-ban egy operatív bank (Erste Bank AG) és egy holdingcég (DIE ERSTE österreichische Spar-Casse Anteilsverwaltungssparkasse, röviden: AVS) részre bomlott. 1997-ben a GiroCredit Bank AG der Sparkassennel összeolvadt Erste Bankot bevezették a tőzsdére, melynek köszönhetően az AVS lett a bécsi tőzsdén azóta is kereskedő cég főrészvényese. 2003-ban az AVS hivatalosan átalakult, új neve DIE ERSTE österreichische Spar-Casse Privatstiftung, röviden: ERSTE Stiftung (ERSTE Alapítvány) lett, amely két évvel később kezdte meg működését.
Az első projektek közé tartozott a 2006-ban alapított Zweite Wiener Vereins-Sparcasse, röviden: Zweite Sparkasse és az ugyanabban az évben létrehozott Közép-Európai Iskolák Akadémiája (aces) hálózat. 2007-ben Ljubljanában átadták az első ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díjat és meghirdették az első Kiváló Újságírói Balkán Ösztöndíj pályázatot. Mindezt 2008-ban az Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díj és a good.bee megalapítása követte. 2009-ben az ORF és a 3sat először sugározták a "Balkan Express (Visszatérés Európába)" című televíziós dokumentumfilm-sorozatot és az ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díj második fordulója is megkezdődött. A díjátadási ünnepséget Bukarestben rendezték. Az eddigi legnagyobb kulturális projekt - a „Gender Check” kiállítás – 2010-ben nyílt meg a bécsi MUMOK-ban. Ugyanebben az évben a Muhammad Yunus részvételével szervezett Társadalmi Vállalkozási Turné 2010 6 kelet-európai országot járt be azzal a céllal, hogy megismertesse az embereket a társadalmi vállalkozás, mint a fenntartható gazdasági tevékenység fogalmával Bécsben, Pozsonyban, Budapesten, Prágában, Bukarestben és Belgrádban. Ugyanabban az évben az Igor Zabel Kultúra és Elmélet Díjat a lengyel művészettörténész Priot Piotrowski vette át Barcelonában. 2011-ben az – immáron harmadik fordulót megélő – ERSTE Alapítvány Társadalmi Integrációs Díjat 12 ország 34 projektje kapta meg Prágában.
Az ERSTE Alapítvány az osztrák takarékpénztári törvény értelmében egy takarékpénztári magánalapítvány.
Az alapítvány testületei az Igazgatótanács, a Felügyelő Bizottság és az Egyesület. A Felügyelő Bizottság tagjait az 1819-ben alapított, több mint 100 taggal rendelkező magán Takarékpénztári Egyesület választja meg, és annak elnökét is ő nevezi ki. A Felügyelő Bizottság nevezi ki az Igazgatótanács tagjait és felügyeli az Alapítvány vezetését. Az Igazgatótanács intézi az Alapítvány tevékenységét és dönt a projekttámogatások elosztásáról, melynek során egy nemzetközi szakértőkből álló Tanácsadó Testület támogatja munkáját.
2012-ben az ERSTE Alapítvány kb. 35 alkalmazottal működik. 2003-as megalakulása óta az Alapítvány 40 millió eurót költött a különböző projektek támogatására.[5] Ezen időszak alatt az ERSTE Alapítvány összesen 548 projektet valósított meg vagy támogatott, amelyből 110 nyílt pályázat keretében került kiválasztásra. Az ERSTE Alapítvány éves költségvetésének körülbel 80%-át a 3 meghirdetett programja, a Társadalomfejlesztés, Kultúra és Európa keretében kezdeményezett projektekbe fekteti. A maradék 20%-ot a nonprofit szervezetek kapják adományként projektjeik támogatására.[6]
A 2007-ben alapított ERSTE Alapítvány Könyvtár főként angol és német irodalmat gyűjt. Nagyjából 5000 kiadványt és 35 folyóiratot ölel fel (2012). A gondozott témák között szerepelnek a művészetek, médiaelmélet és történelem, kisebbségek és nemi kérdések, kulturális elmélet és politika, gazdasági és politikai fejlemények, társadalmi vállalkozásokat támogató banki tevékenység, az alapítványok, filantrópia, demográfia, migráció, oktatás, és az emlékezés művészete területén végzett innovációs tevékenység. Földrajzi értelemben a gyűjtemény Közép- és Délkelet-Európára koncentrál. A könyvtár a nagyközönség számára is hozzáférhető. A szabad hozzáférésű gyűjtemény előre egyeztetett időpontban a helyszínen megtekinthető.
Ez a szócikk részben vagy egészben az ERSTE Foundation című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.