Az Esperanto-movado /kiejt: eszperanto movado/ (=eszperantó /nyelvi/ mozgalom): egy társadalmi mozgalom (tagjai az eszperantisták), amelynek célja az eszperantó elterjesztése az egész világon. Az alapcél a "végső győzelem", vagyis az az állapot, hogy az emberek többsége (a műveltek, az írástudók) második nyelvként beszéljenek eszperantóul, hogy megértsék egymást.[1] Mivel az eszperantó (nyelvi) közösség (EnyK) nem számíthat nemzedékek támogatására, az eszperantó mozgalom kísérletként jelenik meg e közösség stabilizálására azáltal, hogy a nyelvet népszerűsíti és annak tanulására ösztönzi az embereket.[2] Az EnyK különböző okok miatt próbálja meg terjeszteni a nyelvet: Vannak, akik azért teszik, mert a nemzetközi megértést vagy a világbékét akarják támogatni, mások egyszerűen csak kommunikálni akarnak az emberekkel a világ minden táján, míg mások a munkásosztály küzdelmét szervezik globális szinten, és vannak, akik csak egyszerűen nyelvi egyenlőséget szeretnének.[3][4]
Az eszperantó egyesületekben hagyományosan, a 20. század hetvenes-nyolcvanas éveiig, az „eszperantó mozgalom” elnevezés mindenre utalt, ami az eszperantóval kapcsolatos. Szociológusok mutattak rá arra, hogy a jelenlegi eszperantó jelenség már nem a szokásos értelemben vett "mozgalom"; már nincs olyan jelentősége, mint például a békemozgalomban vagy a feminista mozgalomban, ahol a cél előmozdítása a résztvevő emberek fő tevékenysége. Az „eszperantó mozgalom” eredeti célja, az eszperantó elterjesztése az évtizedek során „eszperantó közösséggé” vált, amely főleg eszperantót használ. A közösség több tagja már nem vesz részt az eszperantó terjesztésében – közvetlenül, csak különféle módokon használja a nyelvet. Következésképpen manapság több eszperantó beszélő különbséget tesz a „mozgalom” (így az eszperantó szervezetek, amelyek az eszperantó terjesztésére törekednek) és a „közösség” (az eszperantó beszélők, a találkozók, a kiadók, a zenei kultúra, az útlevélszolgálat, a Wikipédia stb.) között. A „közösség” fogalmának bevezetése kapcsán az „eszperantista” fogalmáról is sokan áttértek az „eszperantó-beszélőre”. A mozgalomból közösséggé való tényleges változás a találkozók jellegében is megmutatkozik: Néhány évtizeddel ezelőtt főleg olyan „eszperantó kongresszusokról, találkozókról” volt szó, amelyeken a nyelv elterjedésével foglalkoztak főként. Manapság egyre több az olyan „eszperantó találkozó”, amelyeken a nyelv elterjesztése már alig játszik szerepet; a nyelv alkalmazásáról van szó előadásokon, tanfolyamokon, sétákon, színdarabokon, koncerteken, kirándulásokon stb.
Több eszperantó tevékenységben keverednek a mozgalmi és közösségi szempontok: Egy találkozón pl. az eszperantó tanfolyamok, sajtómunka és gyakran néhány előadás is (de azok inkább a mozgalomhoz tartoznak), a Wikipédia bővítése is közös feladat, míg a többi tevékenység általában nem.
Az eszperantó mozgalomban olyan világméretű (egyetemes) egyesületek működnek, mint az UEA, a TEJO, a SAT, az ILEI és a transznacionális Esperanta Civito, amelyeket a raumizmus ihletett, és célja, hogy a nemzetközi jog alanya legyen.
Az eszperantó mozgalommal kapcsolatos különböző interlingvisztikai intézmények léteznek, mint például a Centro de Esploro kaj Dokumentado pri Mondaj Lingvaj Problemoj (CED) – Világnyelvi Problémák Kutatási és Dokumentációs Központja.
Az Eszperantó Enciklopédia (EdE) az eszperantó mozgalomról szóló enciklopédia.[5] Ivan Gennagyjevics Sirjajev kezdeményezte 1930-ban, aki maga kétezer feljegyzést készített. 2001 óta az eszperantó Wikipédia tartalmazza az EdE enciklopédia bejegyzéseit is, ahol könnyen és gyorsan tájékozódhatunk az eszperantó (nyelvi) közösséggel kapcsolatos történésekről.