Garudimimus

Garudimimus
Evolúciós időszak: késő kréta, 90 Ma
A Garudimimus rekonstrukciója
A Garudimimus rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Hüllőmedencéjűek (Saurischia)
Alrend: Theropoda
Alrendág: Ornithomimosauria
Család: Garudimimidae
Barsbold, 1981
Nem: Garudimimus
Barsbold, 1981
Fajok
  • G. brevipes Barsbold, 1981 (típus)
Hivatkozások
Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Garudimimus témájú kategóriát.

A Garudimimus (nevének jelentése 'Garuda-utánzó', a hindu és buddhista mitológiából ismert mitikus, madárszerű lényre utalva) az ornithomimosaurus dinoszauruszok egyik bazális tagja, amely egyetlen, Mongóliában a késő kréta kori Bayan Shireh-formáció üledékes kőzetében felfedezett példány alapján ismert.

Anatómia

[szerkesztés]

A hossza körülbelül 4 méter volt és feltehetően mindenevőként élt. A korai ornithomimosaurusok egyikeként a Garudimimus úgy tűnik nem alkalmazkodott annyira a sebességhez, mint a fejlettebb ornithomimidák. Aránylag rövid lábakkal, nehéz lábfejjel és a csípőjéhez tartozóan rövidebb medencecsonttal rendelkezett, ami azt jelzi, hogy lábainak izomzata nem voltak olyan jól fejlett, mint a későbbi ornithomimidáké. A lábfejhez négy szokványos lábujj és egy elcsökevényesedett első lábujj tartozott, míg az ornithomimidák három lábujjú lábfejének első és ötödik lábujja hiányzott. A koponyája pofarésze jóval kerekebb, mint a csoport többi tagjáé, szemei pedig nagyobbak.[1]

Korábban úgy gondolták, hogy az Ornithomimosauria e kezdetleges tagja a feje tetején szarvat viselt. A későbbi vizsgálatok azonban kimutatták, hogy a „szarv” valójában egy rosszul elhelyezett koponyacsont volt.[2]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Dixon, Dougal. The Complete Book of Dinosaurs. London: Hermes House, 190. o. (2006). ISBN 0-681-37578-7 
  2. Kobayashi, Y., Barsbold, R. (2005). „Reexamination of a primitive ornithomimosaur, Garudimimus brevipes Barsbold, 1981 (Dinosauria:Theropoda), from the Late Cretaceous of Mongolia”. Canadian Journal of Earth Sciences 42, 1501–1521. o. 

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Garudimimus című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.