Globális Vipassana Pagoda

Globális Vipassana Pagoda
Global Vipassana Pagoda
Globális Vipassana Pagoda, 2012.
Globális Vipassana Pagoda, 2012.
TelepülésMumbai
Ország India
Építési adatok
Építés befejezése2008
Építész(ek)Építész: Pervez Dumasia
Mérnökszakértő: N.R.Varma, Sompura
Szakértő: Chandubhai Sompura
Statikus: Nandadeep Building Center (NPPCPL) Aurangabad M.S.
Elhelyezkedése
Globális Vipassana Pagoda (India)
Globális Vipassana Pagoda
Globális Vipassana Pagoda
Pozíció India térképén
é. sz. 19° 13′ 41″, k. h. 72° 48′ 22″19.228056°N 72.806053°EKoordináták: é. sz. 19° 13′ 41″, k. h. 72° 48′ 22″19.228056°N 72.806053°E
Térkép
A Globális Vipassana Pagoda hivatalos honlapja
A Wikimédia Commons tartalmaz Globális Vipassana Pagoda témájú médiaállományokat.

A Globális Vipassana Pagoda egy meditációs kupolacsarnok, mely körülbelül 8.000 Vipassana meditáló befogadására alkalmas (a világ legnagyobb, ilyen jellegű meditációs csarnoka). Gorai falu közelében található, észak-nyugatra Mumbai-tól, India Maharashtra tartományának fővárosától. A pagodát Pratibha Patil, India akkori elnöke avatta fel 2009. február 8-án.[1] A Gorai-patak és az Arab-tenger közötti félszigeten, adományozott területen épült. A pagoda a béke és harmónia emlékműveként szolgál. A Globális Vipassana Pagoda a Sayagyi U Ba Khin (1899 - 1971) tanító iránti hála kifejezéseként épült. U Ba Khin Vipassana tanító és a Független Burma egyik első, magas szintű kormányhivatalnoka volt, akinek elévülhetetlen szerepe volt abban, hogy a Vipassana visszatérjen Indiába, ahonnan származik.[2][3]

A teljes mértékben önkéntes adományokból épült Globális Vipassana Pagoda célja: 1) információk megosztása, terjesztése a Vipassana-ról, valamint 2) információk terjesztése Gotama Buddha-ról és tanításairól. A Vipassanā (Vipasszaná) a Buddha univerzális, szekta mentes tanításainak gyakorlati lényege.[4]

Hagyományos burmai dizájnja a hála kifejezése Mianmar (korábbi nevén Burma) felé a Vipassana technika megőrzéséért. A pagoda formája a Rangun-ban, Mianmarban található Svedagon pagoda (Arany Pagoda) másolata. Ősi indiai és modern technológiák ötvözésével épült, annak érdekében, hogy ezer évig fennmaradjon.[5][6]

Leírás

[szerkesztés]

A Globális Vipassana Pagoda középpontja tartalmazza a világ legnagyobb, tartóoszlopok nélkül épült kő kupoláját. A kupola magassága körülbelül 29 méter, az épület magassága pedig 99,06 méter, amely kétszer akkora, mint a világ korábbi legnagyobb üreges kőemléke, az indiai Bijapurban található Gol Gumbaz kupola. A kupola legnagyobb elemének külső átmérője 97,46 m, a rövidebb elemek 94,82 méteresek. A belső átmérő 85,15 m.[7] A pagoda belseje üreges és hatalmas meditációs csarnokként szolgál a maga több, mint 6.000 m2 (65.000 ft2) területével.

A hatalmas belső kupola több, mint 8.000 fő számára biztosít helyet a (szekta mentes) Vipassana meditáció gyakorlására, úgy, ahogy azt S. N. Goenka tanította, és ahogyan több, mint 100 országban gyakorolják napjainkban. A pagodát egy egynapos meditációs kurzussal avatták fel 2008. december 21-én, ahol S. N. Goenka is részt vett tanítóként.

Ingyenes, tíznapos Vipassana meditációs kurzusok zajlanak a Dhamma Pattana meditációs központban, mely a Globális Vipassana Pagoda komplexum része.[8]

Az építés története

[szerkesztés]

Idővonal

[szerkesztés]

A Globális Vipassana Pagoda építésének tervezése 1997-ben kezdődött, az építkezési munkálatok pedig 2000-ben indultak el. A pagoda három alkupolából áll. Az első és legnagyobb kupola 2006 októberében készült el, amikor is Gautama Buddha csontmaradványai elhelyezésre kerültek a kupola központi zárókövében 2006. október 29-én - ezzel ez lett a világ legnagyobb, Buddha ereklyéit tartalmazó építménye. Az ereklyéket eredetileg Bhattiprolu-ban, Andhra Pradesh állam Guntur tartományában, Dél-Indiában, egy sztupában találták.[9] Az Indiai Mahabodhi Társaság és Sri Lanka miniszterelnöke adományozta őket a Globális Vipassana Pagodának.[10][11] A második és harmadik kupola az első kupola tetején helyezkedik el. A harmadik kupola építése 2008. november 21-én fejeződött be. A Globális Vipassana Pagoda komplexum folyamatosan fejlődő épület. Egy múzeum mutatja be Gotama Buddha történelmi tényeken alapuló életét és szekta mentes tanítását. A Globális Vipassana Pagoda oktatási anyagai a valódi boldogság felé vezető útként mutatják be Buddha tanítását a Vipassana általános gyakorlásáról.

A Globális Vipassana Pagoda komplexum a következő elemekből áll:

  • Pagoda kupola a Buddha ereklyéivel. A masszív Pagoda kupola tartóoszlopok nélküli szerkezete és a tér körülbelül 8.000 fő Vipassana meditáló befogadására képes - ezzel ez a világ legnagyobb meditációs terme.
  • A Dhamma Pattana meditációs központ
  • Buddha életét bemutató múzeum
  • Két kisebb pagoda az északi és déli oldalon
  • Könyvtár és tanulószobák
  • Körkörös ösvény a kupola körül
  • Adminisztrációs épület
  • Földalatti, többszintes parkolóház
  • Vipassana Kutatóintézet iroda és létesítmény a páli tanulmányi programhozDhammalaya Vendégház a Vipassana gyakorlók számára

A déli pagoda 108 meditációs cellát tartalmaz, melyeket a szomszédos meditációs központban tartott tanfolyamok Vipassana tanítványai használnak.

Építőanyagok

[szerkesztés]

A kupola alapzata bazalt, a kupola maga pedig Rajasthan-ból származó homokkő. Az egyes homokkő tömbök egyenként 600–700 kg-ot nyomnak és a téglák egyedi kialakításának, formájának köszönhetően egymást tartják fixen, egy helyben. Minden egyes tégla összefonódik a vele szomszédosakkal és mészhabarcs tölti ki az esetlegesen fennmaradó réseket, űröket. A körkörös ösvény márványból készült.

A pagoda csúcsát egy nagyméretű kristály díszíti. A tornyot valódi arany borítja, míg a pagoda többi része arany színűre van festve. A torony tetején egy speciális, a burmaiak által adományozott, díszes ernyő darab található. A pagoda főbejárata fából készült és Mianmarban (korábban Burma) készült kézi faragás díszíti.

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Global Vipassana Pagoda című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Global Vipassana Pagoda inaugurated in Mumbai. DNA, 2009. február 8. (Hozzáférés: 2009. február 8.)
  2. The Global Pagoda: Lighting a Beacon to the World | Vipassana Research Institute
  3. Stuart, Daniel M. (2020), S.N. Goenka: Emissary of Insight, en:Shambhala Publications, ISBN 9781611808186, <https://www.shambhala.com/s-n-goenka.html>. See pages 140–143 and 251–260 in particular.
  4. Archived copy. [2014. február 1-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. április 27.)
  5. Global Stone Technology Forum. (Hozzáférés: 2009. május 19.)[halott link]
  6. Global Vipassana Pagoda inaugurated in Mumbai. DNA, 2009. február 8. (Hozzáférés: 2013. június 9.)
  7. Salient Features – Global Pagoda website. [2009. február 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. február 12.)
  8. Dhamma Pattana Vipassana Centre website. (Hozzáférés: 2009. február 8.)
  9. Concept and Planning of Global Vipassana Pagoda | Global Vipassana Pagoda. Globalpagoda.org. Retrieved on 2013-12-06.
  10. Goenka, S.N. (2007). For The Benefit Of Many. Vipassana Research Institute. ISBN 81-7414-230-4
  11. Goenka, S.N. (2006). Vipassana: The Practical Path to Unity in Diversity. Global Vipassana Foundation.

Külső hivatkozások

[szerkesztés]