Halál: Az élet mindig drága

Halál: Az élet mindig drága
KiadóVertigo Comics
Formátumminisorozat
Megjelenés1993. március –
1993. május
Megjelent számok3
Főbb szereplőkHalál
Alkotók
MegalkottaNeil Gaiman
Mike Dringenberg
ÍróNeil Gaiman
RajzolóChris Bachalo
TusrajzMark Buckingham
SzínezőSteve Oliff
BetűkTodd Klein
Magyar nyelvű kiadás
GyűjteménykötetDeath – Halál: Teljes gyűjtemény
FordítóHolló-Vaskó Péter

A Halál: Az élet mindig drága (Death: The High Cost of Living) egy amerikai képregény minisorozat, Neil Gaiman író, valamint Chris Bachalo és Mark Buckingham rajzolók alkotása, kiadója a Vertigo Comics. A minisorozat egy oldalága Gaiman The Sandman című sorozatának, főszereplője Halál, Álom legidősebb nővére. Cselekménye egy olyan történet, mely azon a mesén alapul, hogy Halál minden században egyszer egyetlen napra emberi formát ölt, hogy kapcsolatban maradjon az emberiséggel.[1] Az ötletet számos más mű is feldolgozta, mint például az 1934-ben bemutatott Death Takes a Holiday című film vagy Terry Pratchett A Kaszás című regénye.

A minisorozat alapján mozifilm-tervek is születtek a New Line Cinema forgalmazásában., melynek forgatókönyvét Gaiman írta és Guillermo del Toróval együtt ő maga is rendezné.[2] A film korábban Death and Me munkacím alatt futott, később a képregénnyel azonos címre módosították.[3][4][5]

A képregény magyarul a Fumax kiadó gondozásában jelent meg 2018-ban, a Death – Halál: Teljes gyűjtemény részeként, Holló-Vaskó Péter fordításával.

Cselekmény

[szerkesztés]

A minisorozat főszereplője Didi, aki első ránézésre egy kissé furcsa, elárvult goth stílusú lány. Didi azt állítja, ő a Halál megtestesítője, akinek testét minden száz évben egyszer „kölcsönveszi” a Halál, hogy egy napot az emberek között töltsön. Didi segíti az öngyilkosságra készülő férfi főszereplőt, a tizenhat éves Sextont, hogy felfedezze önmagát. A történet folyamán Sexton olyan indokra ébred rá, hogy miért ne akarjon meghalni: szerelmes a lányba, aki azt állítja magáról, ő a Halál. Didinek sikerül ételt szereznie utcai árusoktól, összefut egy csapatnyi emberrel megalomániás vezetőjükkel az élen, és egy 250 éves angol nővel, Mad Hettie-vel, aki a saját szívét keresi.[1]

Kiadványok

[szerkesztés]

A sorozatot eredetileg három részben adta ki a Vertigo 1993. márciustól májusig. Ez volt az első önálló minisorozat, mely Neil Gaiman The Sandman sorozatából származik. Gaiman írta, Chris Bachalo rajzolta, borítóját az szokásos Sandman-rajzoló Dave McKean alkotta meg.

Ez a történet volt az első új cím a DC Comics '93-ban létrejött Vertigo leányvállalatának, valamint arról is nevezetes, hogy az egyike a Vertigo azon kevés kiadványának, mely alternatív borítóval is megjelent.[6][7] Szintén nevezetesség, hogy a sorozat harmadik részét ismét kiadták az eredeti megjelenést követően, mert az első alkalommal a képregény 19. és 20. oldalát fordított sorrendben nyomták. A javított változat borítóján nem tüntettek fel árat, hogy a kereskedők kicserélhessék rájuk a vevők példányait.[8]

Gyűjteményes kiadványok

[szerkesztés]

A minisorozat a Vertigo egyik legelső kemény borítós gyűjteményes kiadvány formában megjelentetett képregénye volt 1993 novemberében. A kiadvány a Gaiman-rajongó énekes Tori Amos előszavával és egy nyolc oldalas AIDS-re figyelmeztető Halál-képregénnyel (Halál üzenete az életről) jelent meg. Ezt a rövid képregény szintén Gaiman és McKean munkája, mely a HIV vírusra, az AIDS-re és a biztonságos szexre hívja fel a figyelmet. Történetében Halál az életről beszél és egy banán segítségével bemutatja a condom helyes használatát. Halál mellett John Constantine is feltűnik néhány képregénykocka erejéig.[1]

1994 júniusában újra kiadták a minisorozatot a puhább borítós TPB formátumban, új McKean borítóval, de azonos tartalommal.

Fogadtatás

[szerkesztés]

A minisorozat 1993-ban Comics Buyer's Guide Fan-díjat kapott Kedvenc minisorozat kategóriában, holtversenyben Frank Miller Daredevil: The Man Without Fear című képregényével.[9] A minisorozat alkotóiként 1994-ben Eisner-díjat kapott Neil Gaiman a Legjobb író és Karen Berger a Legjobb szerkesztő kategóriában.[10]

Film adaptáció

[szerkesztés]

A minisorozat alapján mozifilm is tervezés alatt van a New Line Cinema kezében, melynek forgatókönyvét Neil Gaiman írta, illetve ő tervezi megrendezni a filmet Guillermo del Toróval.[2] Gaiman sok időt töltött del Toroval a Hellboy 2. forgatásán, hogy a rendezésről tanuljon. Egy 2009-es interjúban Gaiman úgy nyilatkozott, nem sok esélyt lát a megvalósításra, melynek legfőképpen a szerzői jogok állnak útjában. „A gond az, hogy Death, mint karakter a The Sandman képregényhez tartozik, így a DC Comics tulajdona, ami pedig a Warner Broshoz tartozik.....A New Line jelenleg a Warner Bros. irattárában porosodik...”.[11] A film korábbi munkacíme Death and Me,[3][5] az IMDb-n a képregénnyel azonos címen szerepel, ott 2013-as megjelenési időpont látható.[4]

Két hozzáadott jelenet és a fő történetszál New Yorkból Londonba való áthelyezésén kívül a forgatókönyv szinte változatlan a képregényhez képest. 2007-es interjúk szerint a főszereplők egyikeként lehetséges Shia LaBeouf,[12] Gaiman blogja szerint Didi, vagyis a Halál szerepére még nincs jelölt.[13]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b c Irvine, Alex. Death, Vertigo Encyclopedia (angol nyelven). New York: Dorling Kindersley, 54-56. o.. o. (2008. november 10.). ISBN 0-7566-4122-5. OCLC 213309015 
  2. a b 'The best film of 2006 was...' (angol nyelven). neilgaiman.com. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  3. a b ' Neil Gaiman to Direct Death: The High Cost of Living Movie' (angol nyelven). beyondhollywood.com, 2007. május 28. [2010. április 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 22.)
  4. a b 'Death: The High Cost of Living (2013)' (angol nyelven). IMDb. [2011. május 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. január 22.)
  5. a b 'Interview: Neil Gaiman and Joss Whedon' (angol nyelven). Time, 2005. július 25. [2010. május 28-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 22.)
  6. 'Death: The High Cost of Living' (angol nyelven). Comic Book Database. [2008. december 7-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  7. 'Death: The High Cost of Living - Platinum Edition' (angol nyelven). Comic Book Database. [2008. december 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  8. 'Death: The High Cost of Living - Corrected Edition' (angol nyelven). Comic Book Database. [2011. augusztus 23-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  9. '1993 Comic Buyer's Guide Fan Awards' (angol nyelven). hahnlibrary.net. (Hozzáférés: 2010. április 22.)
  10. 'Complete List of Eisner Award Winners' (angol nyelven). comic-con.org. [2011. április 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 22.)
  11. 'Neil Gaiman Comic-Con Interview - CORALINE, DEATH: High Cost of Living, Reviews, What Might Be Next' (angol nyelven). collider.com, 2009. július 25. [2010. január 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 22.)
  12. 'Neil Gaiman Looks Beyond Stardust And Into Death' (angol nyelven). MTV Movies Blog, 2007. június 19. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  13. 'Jet-lag and a disreputable bearlet' (angol nyelven). neilgaiman.com, 2007. június 3. (Hozzáférés: 2010. április 24.)

Külső hivatkozások

[szerkesztés]